Земеделските министри на пет държави поискаха от Брюксел защитни квоти за украинския внос

Масирани проверки във фермите в страната за наличието на "виртуални животни" е започнало Министерството на земеделието от началото на тази седмица, съобщиха от ведомството. Така земеделският министър Кирил Вътев е на път да изпълни заканата си да елиминира феномена "виртуални животни" - такива, които се прехвърлят от ферма на ферма и се броят от контролните органи по няколко пъти, а мнимите им стопаните прибират незаконно субсидии за тях.

Преди време министър Вътев напомни на недоволните и вечно протестиращи за още субсидии животновъди, че 30% от кравите в стопанствата са виртуални. И ги призова да престанат с тази порочна практика. 

"Засега сме направили eдна контролна проверка. Няма да казвам къде е била, в коя община, но 216 животни ги няма. За една проверка, в една община!", коментира земеделският министър.

Проверките се правят на случаен принцип едновременно в животновъдните обекти в една община, така че да не се прехвърлят животни от ферма на ферма. Целта не е да се търсят дребни нарушения и разлики от няколко глави добитък, а да се открият сериозните разминавания между обявени и налични животни.

"Повеждаме открита битка със субсидиевъдите. Защото те вземат пари, които трябва да отидат до реалните производители и дефакто крадат от своите колеги, които наистина работят," коментира земеделският министър.

В същото време министър Вътев зае страната на недоволните от украинския внос зърнопроизводители. В понеделник той се срещна с Националната асоциация на зърнопроизводителите и Българската аграрна камара и на срещата е отчел напрежението сред земеделците. Аграрният министър е информирал зърнопроизводителите, че заедно с колегите си от Унгария, Полша, Румъния и Словакия са подписали писмо до заместник-председателя на Европейската комисия и еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски, в което описват проблема със загубите на пазари заради евтиния украински износ.

В писмото се посочва, че в резултат на увеличения внос от Украйна, производителите в държавите членки на предна линия продължават да срещат трудности при реализацията на своите продукти на традиционните си експортни пазари, където те биват заменени от евтини украински селскостопански продукти, съобщиха от агроведомството.

Петте държави призовават Еврокомисията да въведе мерки, които защитават пазарите на държавите членки. Подобна мярка е въвеждане на тарифни квоти за повечето чувствителни земеделски продукти в рамките на преговорите за удължаване на регламента за търговия между ЕС и Украйна.

По повод поисканите по-високи субсидии и държавна намеса при определяне на ограничения за повишаването на рентите министър Вътев е обещал да съдейства за провеждане на среща на браншовите организации с премиера Николай Денков и министъра на финансите Асен Василев.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.