Църквата отбелязва на 6 август празника Преображение Господне, който се чества още от първите векове на християнството. На този ден, според Светото писание, Иисус Христос се преобразява. Той се явява в небесната слава пред трима от апостолите - Петър, Яков и Йоан, като ги завежда на планината Тавор в Галилея.

Вярващите се причастяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба в менюто. В литургията на българските православни храмове се прибавя специален тропар (молитвено песнопение) - "Освещаване на гроздето". Преображение Господне е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се прекади от свещеника в църквата. До този ден не се разрешава да се яде грозде.

Народните вярвания свързват празника Преображение с промяната на времето от лято към есен. Поверието, че на този ден "лятото се пречупва" и времето тръгва на застудяване, идва от времената, когато празникът се е отбелязвал на 19 август.

Днес имен ден празнуват всички, чиито имена отразяват славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.