Вече второ десетилетие се бяга от тази тема
Защо партиите, които веят знамето на евроинтеграцията и непрекъснато говорят за конституционни реформи, упорито бягат от темата за конституционна промяна за създаване на регионално ниво на самоуправление?
България има ангажимент за създаването на регионално самоуправление съгласно приетата още през 1997г. Европейска харта за регионално самоуправление, а това е невъзможно без съответната конституционна промяна.
Това припомня във "Фейсбук" Иван Сотиров.
В 40 Народно събрание, през 2006 г., когато се разглеждаха промени в Конституцията на Република България, подготвих и внесох от името на парламентарната група на ОДС такова предложение.
За него получих подкрепата и на Асоциацията на българските градове и региони. Тогава това предложение беше отхвърлено с формални съображения. Всички основни партии бяха по принцип за, но мнението им беше, че още не е дошло времето.
Вече второ десетилетие се бяга от тази тема, въпреки че в партийните програми на про-европейските партии се говори за необходимостта от въвеждане на второ ниво на самоуправление. Няма друго обяснение за нежеланието на парламентарните партии да създадат регионално самоуправление, освен владеещия ги постсоциалистическия синдром за централизиран партиен контрол върху управлението на всички нива.
Това поражда корупция, неефективност на управлението и невъзможност за пълноценно усвояване на европейските фондове. За сметка на това виждаме екзотични предложения за конституционно ограничаване на броя на мандатите на кметовете, което ще бъде наш принос в европейската практика.