ДПА цитира Мария Габриел с обяснението, че причина за провала на преговорите е постоянното поставяне на нови условия
Мария Габриел оттегли номинацията си за премиер. След вчерашното ѝ предупреждение, че ще направи именно това, германската агенция ДПА обясни, че при това положение, в България явно няма да се стигне до гласуване на правителството, които Мария Габриел на своя глава представи миналия вторник.
"Провал на разговорите за правителство в България – заплаха от нови избори", така е озаглавена информацията от София в електронното издание на списание „Шпигел“. Медията пояснява още: „България е заплашена от шести парламентарни избори само за три години. По повод уговорената смяна на министър-председателя избухнаха спорове за целия бъдещ кабинет.“ „Шпигел“ и ДПА определят коалицията ГЕРБ-СДС като „дясноцентристка“, а ПП-ДБ като „либерално-консервативна“.
Как Габриел обяснява причините за провала?
ДПА цитира Мария Габриел с обяснението, че причина за провала на преговорите е постоянното поставяне на нови условия от страна на ПП-ДБ. Германската агенция съобщава и за вчерашното изявление на премиера в оставка Николай Денков, който призова ГЕРБ-СДС да спазят уговорката за ротацията, за да не се хвърли страната в хаос.
Медията припомня и това, че според устното споразумение отделните министри в правителството на България трябваше да бъдат сменяни само по взаимно съгласие и цитира премиера в оставка Денков, който обясни: "Преговорите за състава на Министерския съвет показаха че не е имало взаимно съгласие относно смяната на министрите“.
Агенция „Ройтерс“ на свой ред обяснява какво ще се случи оттук-нататък и припомня, че ако и следващият кандидат от една от двете най-големи партии не успее да сформира правителство, президентът Румен Радев трябва да връчи мандата на трета партия, а един пореден провал ще доведе до нови предсрочни избори.
Затруднения за въвеждане на еврото
А ДПА по този повод обобщава и последствията: „Нови парламентарни избори може да затруднят въвеждането на еврото в България на 1 януари 2025, каквито са амбициите на страната. На 31 март 2024 България ще се присъедини и към Шенгенското пространство, където няма граничен контрол – но това важи само за въздушните и водните ѝ граници.“