В Европа няма аналогичен пример, тъй като "никъде в Европа няма монопол на "Лукойл"''

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. Държавата има "златна акция" в компанията, но това не ѝ дава право "да се меси директно в избора на купувач", а по-скоро е свързана с контрола върху начина, по който оперира рафинерията.

Затова енергетиците предлагат държавата да обмисли да закупи сама рафинерията на "Лукойл" и след да я препродаде, "след като се успокоят нещата и съответно знаем, че новият купувач наистина спазва добрите практики и не си играе с монопола".

По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че

"Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран купувач, свързан с руските интереси в региона и който под прикритие да продължи руската политика на Балканите".

Държавата има "златна акция" в компанията, но това не ѝ дава право "да се меси директно в избора на купувач", а по-скоро е свързана с контрола върху начина, по който оперира рафинерията, обясни Кънев в предаването "12+3" по "Хоризонт". Държавата обаче не е "безпомощна", защото всяка сделка се контролира от Комисията за защита на конкуренцията. Държавата трябва да е наясно дали купувачът ще закупи само рафинерията или "цялото наследство на Лукойл".

"Големият проблем в България е, че има вертикална интеграция. Тоест "Лукойл" не е само рафинерия. Има търговец на едро, бензиностанции и влияе по изключителен начин, който реално може да предопределя изцяло какво се случва на пазара и спрямо другите пазарни играчи, които са от други държави. Даже те, по голяма част от тях, зареждат от "Лукойл" поради невъзможност, икономическа, да зареждат от друго място".

Затова енергетиците предлагат държавата да обмисли да закупи сама рафинерията на "Лукойл" и след да я препродаде, "след като се успокоят нещата и съответно знаем, че новият купувач наистина спазва добрите практики и не си играе с монопола".

"Смятам, че това за националната сигурност е изключително важно".

"Няма никакъв проблем, ние имаме изключително здрави публични финанси, едни от най-добрите в Европа".

В Европа няма аналогичен пример, тъй като "никъде в Европа няма монопол на "Лукойл", припомни Кънев.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.