"Орбан подчерта, че сме готови и пазим външните граници. Много средства се дават за укрепване на инфраструктурата на границите и за дигитализация на контрола"
Намаляват аргументите и тежестта на позицията на Австрия за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген. Това обясни пред БНР проф. Анна Кръстева, преподавател в НБУ.
"Крайната десница е на власт в много страни, но виждаме каква подкрепа получаваме от Орбан. Позициите са по-нюансирани. Аз лично бих увеличила шансовете на България след изборите. По-ожесточен и по-краен е дискурсът във всички страни преди вота. След това настъпва времето на политиките. Огромното, почти пълно мнозинство страни подкрепят определена политика по отношение на Шенген".
Проф. Анна Кръстева коментира и целите на унгарското председателство на ЕС, сред които е и пълноправното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство.
"Орбан подчерта, че сме готови и пазим външните граници. Но деликатно спомена, че ако трябва да се помогне още, ЕС трябва да го направи с повече пари. Една балансирана формулировка - че Шенген е предимство за България и Румъния, но пълноправното членство на двете страни е предимство и за ЕС".
Съветът на ЕС ще обсъди утре актуалното състояние на прилагането на Шенгенското законодателство от България и Румъния.
"На срещата утре ще се обсъжда както общото състояние на Шенген, така и пътя на България и Румъния за финализиране на тяхното присъединяване. Не предвижда да се вземе решение".
Има огромно одобрение от страна на гражданите и бизнеса спрямо Шенген, посочи проф. Кръстева.
"По отношение на сигурността също трябва да се гледа комплексно".
В самите споразумения за Шенген е предвидена възможност да се въвежда граничен контрол, обясни тя в предаването "Нещо повече".
"Такъв в момента има не само в Германия. Дава се мандат на отделните правителства да решават, когато политическата ситуация и натиск на границите им предполагат такива решения.
Много се работи и върху споделените отговорности за опазване на границите. България е външна граница на ЕС и това е огромна отговорност, но тя не се вменява само на страната ни.
Новият Пакт на миграция и убежище също предвижда механизми за споделяне на отговорностите, когато има натиск.
Много средства се дават за укрепване на инфраструктурата на границите и за дигитализация на контрола".
Проф. Кръстева обвърза повишаването на шанса за пълноправно членство на страната ни в Шенген с наличието на редовно правителство, което да застане зад антикорупционна програма.