Даниела Талева може да се самосезира за информацията на „Боец“, казва юристът

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване. От своя страна Кирил Петков го даде. В каква ситуация сме, дали Сарафов ще стане главен прокурор или внесеният законопроект в парламента може да го спре… Пред ФАКТИ говори Иван Брегов, правен експерт в Института за пазарна икономика.

- Г-н Брегов, сега ли е точният момент да се поиска имунитета на Кирил Петков. Две години и половина по-късно…
- Определено контекстът е важен за това кога прокуратурата ще се задейства. И си мисля, че това нещо първо е политически мотивирано, а не толкова правно. Отделно от това има и личен елемент, защото има внесен законопроект, който цели да спре настоящата процедура за избор на главен прокурор. Но не само това, а и да поправи някои нормативни дефицити, които са се натрупали вече повече от 20 години. Това, според мен, определено е раздразнило кандидата за главен прокурор в момента.

- Народното събрание заработи. Има ли време да се спре, промени и отложи във времето процедурата по избор на нов главен прокурор, или вече всичко мина като срокове?
- Все още не е минало като срокове. На 4 декември бе внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. В него се предвижда лице, което заема длъжността временно изпълняващ функциите главен прокурор, същото важи за ВКС и ВАС, да не може да участва в тази процедура. Отделно от това се предвижда срочност как да бъде заемана тази функция на временно изпълняващ длъжността и това да не е за повече от шест месеца. Отделно от това се поправя порочната практика на Върховния административен съд временно изпълняващият да се избира от съответната колегия, а това ще става вече с решение на Пленума на ВСС. Все неща, които са важни. Разбира се, като последица от всичко това преотрежда правната рамка за самата процедура и се казва, че трябва да бъде прекратена.

- Но ще има ли време да се приеме това в парламента…
- Има време да се приеме. Достатъчни са сроковете по закона за нормативните актове. Още повече, че в момента текат консултации при президента за получаването на мандати за съставяне на правителство. При една добра организация на Правна комисия това може да се случи. Друг въпрос е вече дали ще го има политическото мнозинство, за да стане това.

- От „Боец“ изнесоха интересни данни за финансови приходи на сина и бившата жена на Борислав Сарафов. Получавали са пари от различни фирми. Това ще окаже ли влияние върху процедурата по избора на нов главен прокурор...
- Тук е редно да благодарим на гражданската организация „Боец“, че го направиха, но това беше задължение, което трябваше първо Инспекторатът към самата Върховна прокуратура да провери и установи, след това и Инспекторатът към ВСС трябваше да провери и установи, Комисията по етика към прокурорската колегия трябваше да прегледа и да установи има ли данни, свързани с близките на господин Сарафов. Да се установи дали има странна зависимост между поведението на едно лице от прокуратурата, неговите близки и една голяма транспортна фирма. Това са все неща, които до този момент не са свършени от изброените институции. И нещо не по-маловажно. Самият ВСС, когато излизаше с доклад за професионалните и нравствени качества на господин Сарафов, също можеше да повдигне този въпрос. Към настоящия момент това, което може да се направи, е процедурата да бъде спряна или прекратена до изследване на тези факти и обстоятелства, свързани с информацията на „Боец“. Процедурата може да бъде спряна, ако не прекратена, и на база това, че е питан Конституционният съд може ли ВСС с изтекъл мандат да извършва такъв избор. Такъв въпрос до Конституционния съд знаем, че вече веднъж спря процедурата. Това беше, когато беше отправено питане от бившия главен прокурор Иван Гешев дали може с 13 гласа да се освобождава и избира нов главен прокурор. Това са все неща, с които ВСС може да се съобрази.

- А какво може да направи Даниела Талева, която има правомощия да разследва главния прокурор в тази ситуация?
- Даниела Талева може да се самосезира за информацията на „Боец“. Разбира се, работата ѝ ще изисква малко повече време, но тя може на чисто процесуални основания по НПК да види дали може да започне някаква проверка, съответно да уведоми обществото какво е предприела – започнала ли е проверка, докъде е стигнала и така нататък.

- Президентът Румен Радев къде е в цялата тази ситуация. Все пак, за да се стигне до избор на нов главен прокурор, той трябва да попише указа…
- Румен Радев има възможност да се намеси абсолютно конституционно съобразно в настоящата процедура по избор на главен прокурор. Първо, да откаже да попише указа за назначение, докато не се произнесе Конституционният съд по питането за мандатността на ВСС. Второ, ако се гласува законопроектът за Закона за съдебната власт, който внесоха ПП-ДБ в парламента, в него се предвижда хипотеза, когато президентът откаже първия път да подпише указ за назначение на предложения от ВСС кандидат за главен прокурор, има двумесечен срок, в който ВСС трябва да гласува съответно и да реши дали да започне нова процедура за избор на главен прокурор, или да потвърди становището си. Знаем, че сега, към настоящия момент, ВСС може в еднодневен срок да си организира заседание и да прегласува, като така върне топката в президентството. Така че президентът ще има полезни ходове. За да се случи всичко това, трябва да бъдат приети промените в закона. Полезен ход има президентът и да чака произнасянето на Конституционния съд. Той може да откаже да подписва указа без това да влече някаква отговорност от него, че видите ли, не си изпълнява конституционните правомощия.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.