Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата, предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика

В предаването "Преди всички" той коментира пробойните в съдебната система и по-конкретно с процедури и правила, като посочи, че има належаща и спешна нужда от конкретни промени в съдебната система.

Брегов припомни как се опорочава избор за членове на ВСС и даде за пример някогашния депутат, а след това и правосъден министър Данаил Кирилов.

"Кирилов беше председател на правна комисия в НС през 2017 г. и водеше процедурата по избора на настоящия ВСС – попълване на професионалната квота. Тогава ограничаваше възможността да се задават въпроси към кандидатите и да се изказват, умишлено опорочаваше процедурата. А порок в процедурата е порок в целия избор, ако следим едно дело в съда. А като протича така и в НС, нямаме аргумент, с който да се защитим. Ако имаме още един Данаил Кирилов и в тази процедура, тя ще породи същите резултати", коментира Иван Брегов.

Той предупреди, че много бързо трябва да се промени електронната система за гласуване при избор във ВСС:

"Най-важното, което трябва да се направи и няма да се направи, е да се предотврати случилото се през 2022 г. Тогава 200 гласа, при избора за попълване на професионалната квота на ВСС, се появиха от електронния адрес на Върховния административен съд (ВАС). И не се установи как се случи. Очевидно системата, по която гласуват съдиите, прокурорите и следователите допуска това нещо. Някой в сградата на ВАС или ВСС подемни вота".

Според него изборът на нов ВСС и Инспекторат към него можеше да бъде отложен с аргумента - нека да приемем промените в Закона за съдебната власт - това беше важен аргумент.

"Не бих бил критичен, че НС е открила процедурите, време беше да го направи. Този ВСС е втори мандат, а Инспекторатът кара трети. И с действията си НС трябва да потвърди, че промяната на всяка една власт - дали ще е в изпълнителната, или в административния орган на съдебната, е принцип, който утвърждава демократичното начало - хората да се сменят в институциите, когато им изтече мандатът", коментира Иван Брегов.

Според него това, което е важно да се направи, колкото и да струва - цената е без значение, защото няма да е 140 млн. лв. - проект за бюджет на съдебна власт, е Общото събрание на съдии и прокурори да се провежда присъствено в София и "тук да гласуват с бюлетини".

Той коментира и че средствата, получени от НПО-та, са публични през отчетите им в Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

"Това е кампания срещу свободното българско общество да се сдружи и да постигне свои цели - как могат да се сдружават хората, които обичат футбол и да направят аматьорски клуб, хората с ретро автомобили се сдружават".

"Сега съпротивителните сили са намалели толкова, че никой не знае какво се случва с Пепи Еврото и Нотариуса. А един редови съдия като Цариградска търпи всички негативи от липсата на професионална солидарност в системата и независимост на съдебната власт", посочи Иван Брегов.

    Оставете коментар

    Plain text

    • Не са разрешени HTML тагове.
    • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
    • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.