ПП-ДБ са готови да участват в назначенията на регулаторите

Днес ще се проведе първото заседание на Съвета за съвместно управление - орган, в който четирите формации, подкрепили в парламента редовния кабинет, ще обсъдят разпределението на позициите за заместник-министри и областни управители, предава БНР.

В Съвета за съвместно управление участват трите партии, подписали споразумението за излъчване на редовен кабинет – ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ“ с по трима представители и с двама – "Демокрация, права и свободи", които участват като част от парламентарното мнозинство.

Още в петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че партиите имат време до вторник да подадат своите кандидатури. Преди два дни – в предаването "Неделя 150", зам.-председателят на парламентарната група Рая Назарян обясни как ще бъдат взимани решенията.

"За разпределянето на министерските постове подходът е на консенсус и нямаме квотно разпределение. Водеща ще е експертността, особено по министерствата, където има министър от една политическа сила, зам.- министрите ще са от други партии, за да има контрол и стабилност", обясни тя.

А Бойко Борисов посочи, че "крайната дума ще бъде на лидера на изпълнителната власт, който носи отговорността с подписите си – на Росен Желязков". Премиерът обаче в момента е в Страсбург, където представя приоритетите на българското правителство, припомня БНР.

В рамките на първата си визита в чужбина, премиерът ще проведе срещи с ръководителите на европейските институции - председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Антонио Коща и председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.

След назначенията във втория ешалон ще бъдат обсъдени и законодателните приоритети. Вчера Николай Денков от ПП-ДБ обяви, че те са готови да се включат в работата по назначенията в регулаторите, но при определени условия.

"Ако за регулаторите те търсят участие от наша страна, ние ще влезем в процеса, ако той може да бъде смислен. Казвали сме, че за нас са важни не толкова конкретните имена, колкото правилните процедури - с публичност, с яснота кой номинира дадения е човек, така че да не е анонимно, да е ясно отново кой носи отговорност, ако след време този човек се окаже, че не е подходящ за съответната роля", коментира той. 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.