Постоянният представител на страната ни в ЕС посланик Румен Александров ръководи българската делегация за участие в днешното редовно заседание на Съвет „Общи въпроси“ на ЕС в Брюксел.
Дневният ред на заседанието включваше подготовка за редовното мартенско заседание на Европейския съвет, информация за последиците от земетресението в Турция и Сирия, както и Съобщение на ЕК относно целите на ЕС за устойчивост при кризи. В рамките на заседанието на Съвета се състоя и третата среща на Общоевропейската мрежа за прогнозиране на Министрите за бъдещето.
Министрите започнаха с подготовката на редовното заседание на Европейския съвет на 23 и 24 март 2023 г., като обсъдиха проекта на дневен ред, включващ темите: Украйна; Конкурентоспособност, Единен пазар и Икономика; Енергетика; Миграция.
Европейският съвет през март ще разгледа и темата „Конкурентноспособност“ като ще направен преглед на изпълнението на заключенията от декемврийското заседание на европейските лидери. Всички държави членки изтъкнаха изключителното значение на Единния пазар и неговата защита, което трябва да бъде във фокуса на икономическата политика на Съюза. ЕК информира Съвета за предстоящо на 8 март т.г. публикуване на Съобщение по темата. Съветът обсъди и включването на темата „Енергетика“ и по-конкретно реформата на пазара на електричество. Посланик Румен Александров заяви българската позиция по темата, която подкрепя реформа на пазара на електричество на базата на задълбочен анализ на съществуващия режим, изготвяне на краткосрочна и дългосрочна прогноза за развитието на сектора, както и необходимостта от прилагането на гъвкави мерки, съобразени с националните особености.
Министрите се спряха на темата „Миграция“, която беше основна дискусионна точка на последното заседание на Европейския съвет. „За България е изключително важно да се отделят достатъчно ресурси за защитата на външните граници на Съюза“, подчерта българският постоянен представител. Той благодари на ЕК за цялостното съдействие и бърза реакция при осъществяването на съвместни проекти за укрепването на граничната сигурност.
В рамките на заседанието Съветът взе решение с квалифицирано мнозинство да поиска одобрението на Европейския парламент по двата проекта на Решения на Съвета за присъединяване, от името на ЕС, към Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (т.нар. „Истанбулска конвенция“).
България е силно ангажирана в борбата с домашното насилие и насилието срещу жени. Българското правителство и гражданското общество активно работят за предотвратяването на подобни форми на насилие и за предоставянето на защита и подкрепа на жертвите от него.