За месец март цената на газа е 57,59 лв/МВтч, а в сметките ни за парно газът е калкулиран на почти двойна цена от над 103лв/МВтч, казва общинският съветник
Плащаме рекордно скъпо парно, а “Топлофикация София” ЕАД залага увеличение на разходите за заплати. Какъв е бюджетът на дружеството, каква е ролята на КЕВР… Пред ФАКТИ говори Войслав Тодоров, общински съветник от „Изправи се.БГ“.
- Г-н Тодоров, предстои Столичният общински съвет да разгледа внесения бизнес план на „Топлофикация София“ ЕАД за 2024 г. Какво четете в него?
- Основната и най-важна за софиянци новина е, че очакваме чувствително намаляване цената на парното за следващата зима с около 30%. Основната причина за това са трайно по-ниските цени на природния газ и въглеродните емисии, ако ги разглеждаме спрямо заложените за предходната година. Въпреки това цената може и трябва да бъде още по-ниска, защото се надявам новото ръководство на Столична община и Общинският съвет да се заемат с ревизия на начина, по който е управлявано дружеството до момента - драстичен ръст на разходи за възнаграждения, за външни услуги, регистрираните година след година нови и нови загуби. Всъщност, очакването намаляване на цената не е плод на невероятен успех, а е връщане към нормалността след две години на рекордни цени на парното, невиждани до момента.
- Парното тази година расте, а цената на газа пада. Какво се случва?
- Да, за месец март цената на газа е 57,59 лв/МВтч, а в сметките ни за парно газът е калкулиран на почти двойна цена от над 103лв/МВтч.
Така се оказва, че тази зима всички потребители на парно в София сме надплатили общо 112 млн. лв. на „Топлофикация“.
Или средно сме субсидирали дружеството с по 254 лв. от всеки абонат. Затова от гражданската платформа „Изправи се.БГ“ настояхме тези надвзети пари да бъдат върнати на потребителите, а КЕВР да промени наредбата си и да определя цената на парното не прогнозно за цялата година напред, а на тримесечие, за да се избегнат такива абсурди.
- КЕВР одобрява една сума за заплати – над 51 млн. лева, а дружеството от представения бизнес план в размер на над 97 млн. лева… Как става това?
- При анализ на одобрения от КЕВР бизнес план на „Топлофикация“ и внесен годишен бизнес план в общинския съвет за 2024 г. установихме, че за тази година от дружеството са си заложили почти двойно по-високи заплати от одобрените от регулатора и няма обяснение за това от ръководството на дружеството. Дори ако сметнем, че в бизнес плана си през 2020 г. не са отчели високата инфлацията, то няма обяснение защо при инфлация от 33%, разликата в заплатите е над 88%. Това на практика означава, че всеки абонат ще трябва да извади от джоба си допълнителни 104 лева тази година, за да покрие драстичния скок в заплатите на „Топлофикация“.
Тук е важно да се подчертае, че не е ясно откъде ще дойдат тези пари за по-високите възнагрждения. КЕВР е одобрил една рамка и залага разходите. С тези 45 млн лева разлика се задълбочават загубите на дружеството, които и без това за 2023г. достигат до 100 млн лв. по прогнозни стойности, а за 2024г. отсега е заложена дори 120 млн. лв. загуба.
- Как се формира цената на парното…
- Цената на парното се формира най-общо от 3 групи разходи – разходите за газ, разходите за въглеродни емисии, които и двете варират месец за месец, и тъй наречените условно постоянни разходи, включващи заплати, инвестиции, амортизации.
С промени в наредбата си КЕВР одобрява цената на парното веднъж в годината и прави прогноза колко ще струва газът, колко ще са емисиите, какви постоянни разходи одобрява на дружеството.
Досега няма година, в която да са били дори близко в прогнозите си.
Затова ние настояваме да се откажат да се правят на врачки и да върнат стария модел, когато определяха цената на парното на тримесечие – според актуалните цени на газа и парниковите емисии. Така ще се избегнат ситуации тази в момента, когато софиянци плащаме скъпо парно и субсидираме „Топлофикация“, която купува значително по-евтин газ и въглеродни квоти.
- КЕВР само одобрява параметри или може да влияе върху цената на парното?
- КЕВР определя цената на парното. Те имат последната дума и от гражданската платформа „Изправи се.БГ“ настояваме да преразгледат цената на парното със задна дата и да намалят цената му до поне 108лв/МВтч от настоящите над 138лв/МВтч считано от 1 януари. От 1 юли цената на парното би следвало да се намали допълнително, каквото предложение правят дори от „Топлофикация“.
- Какво да очакват хората при изравнителните сметки…
- Очакват ги най-високите сметки, които някога сме плащали, защото и цената на парното е исторически най-високото до момента. Ако през миналата зима разчитахме поне на намалената ставка ДДС за парното, то тази година парламентът не удължи преференциалното ДДС и сметките ще бъдат с още 11% отгоре над миналогодишните.
- Имате ли информация какво е финансовото състояние на дружеството към момента?
- Изключително тежко. Задълженията на „Топлофикация“ към БЕХ и „Булгаргаз продължават“ да са над 1,5 млрд. лв, като вече само разходите към двете компании за лихви и неустойки надхвърлят 135 млн лв. Вече споменах, че по предварителни данни загубите на дружесвтото за 2023 г. са в размер на нови над 100 млн. лв., а в бизнес плана си за 2024г. са заложили нови 120 млн. лв. загуба. За да се обърне тази печална тенденция, трябва ревизия на досегашното управление, свиване, а не раздуване на възможните разходи извън тези за газ, емисии и инвестиции, и компетентно ръководство, отговорно пред общината и софиянци, което да започне оздравяване на компанията.
- Респективно колко са несъбраните приходи на Топлофикация и как се събират?
- Според данните от дружеството събираемостта им е над 92% за предходната година и над 98% за изминалите две години. Съдейки по тези данни, проблемът не може да се каже, че е в хората, които не плащат. Проблемът е, че „Топлофикация“ е толкова затънала, че не е ясно как ще намери сили сама да се хване за косата и да се издърпа от блатото, в което се намира.