Шансовете на Борислав Сарафов да бъде избран за главен прокурор намаляха, но пък тези да остане начело на прокуратурата останаха непокътнати. Този абсурд бе сътворен от депутатите във вторник. На второ чете правната комисия в парламента, която само преди седмица прие промени, които блокираха избора, сега гласува "за" далеч по-олекотен вариант.
Започналата вече процедура ще бъде прекратена, решиха народните представители. Тук обаче има условие – ако президентът не издаде указ за назначаването на главен прокурор преди промените да влязат в сила след публикуване в "Държавен вестник". Изборът на Сарафов е насрочен за 16 януари, четвъртък, т.е. шансовете промените да бъдат публикувани до тогава са минимални.
В същото време бе оставена възможността на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избере главен прокурор. Освен това не бяха подкрепени шестмесечният срок, в който един човек може да е изпълняващ функциите, нито забраната кандидатът да е едновременно и изпълняващ длъжността. На практика това означава, че Сарафов може да остане и.ф., както и да се кандидатира отново.
Пренаписване
Миналата седмица парламентът разгледа законопроекти, внесени от ПП-ДБ, ИТН и "Възраждане". Всички те бяха насочени към прекратяване на процедурата по избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е Сарафов. Най-сериозни последствия щяха да имат предложенията на ПП-ДБ, защото с тях се въвеждаше забрана кандидатът да изпълнява временно длъжността, ако изборът му се провали. Освен това се въвеждаше и максимален шестмесечен срок, в който един изпълняващ функциите (и.ф.) може да е начело на държавното обвинение.
Законопроектите предвиждаха и забрана за ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и шефове на върховните съдилища. Тази идея бе подкрепена и от "Възраждане".
Очаквано, приетото на първо четене бе пренаписано на второ. Мнозинството в правната комисия между ГЕРБ, БСП и "Ново начало" на Делян Пеевски изведнъж реши, че няма проблем с изтеклия мандат на ВСС. Така им бе оставена възможността да избират както главен прокурор, така и председатели на върховни съдилища. Този състав на съвета е същият, който избра на поста Иван Гешев, а след три години се обърна срещу него и го уволни. Мандатът на съдебните кадровици е изтекъл, но вина за това положение има и парламентът, който не е избрал своя квота в съвета.
Едновременно с това депутатите отхвърлиха ограниченията в сроковете, както и възможността Сарафов да остане начело на прокуратурата, дори и да не бъде избран. Той ще може и да се кандидатира при евентуален бъдещ избор.
Прекратяване, но не съвсем
Все пак с голямо мнозинство бе прието предложението сегашната процедура да бъде прекратена. Тук обаче условието е да няма президентски указ, който е последната стъпка при назначаването на главен прокурор. Т.е. ако към момента на влизане в сила на промените, държавният глава Румен Радев не е подписал назначаването на Сарафов, то няма да се случи.
Очевидно мнозинството в парламента разчита на това, но тук започва игра със сроковете. Изборът за главен прокурор ще е на 16 януари. По закон след това ВСС трябва да изпрати на президента предложение за назначаване на избрания. Държавният глава има право да върне предложението, но само веднъж. От друга страна обаче няма срокове, в които президентът е длъжен да се произнесе. Т.е. ако указът се забави, а през това време прекратяването на процедурата влезе в сила, изборът ще се прекрати.
Радев многократно е давал знак, че не е съгласен с избирането на Сарафов.
Повторение на Гешев
Малко преди заседанието на комисията, когато вече бе ясно, че повечето ограничения отпадат, към депутатите се обърна адвокат Велислав Величков от инициатива "Правосъдие за всеки". Той ги призова да подходят отговорно, за да излезе прокуратурата от нелепата ситуация.
"Ще стане повторение на Гешев. Ще влезете в същия батак и от него няма излизане", каза той.
Величков коментира още, че заради договорките за съставяне на правителство депутатите са сменили волята си.
Праваната комисия отхвърли всички текстове, "които можеха да попречат да имаме втори Сарафов", написа пък депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова.
"Освен това отхвърли текстовете, които пречат Сарафов да се върне като временно изпълняващ длъжността Главен прокурор. Предстои гласуване в зала. Днешното гласуване на мнозинството в правна комисия не е повод за радост. Не е победа за правовата държава. То спря временно едно безобразие, каквото би било бетонирането на Сарафов за 7 години в процедура без конкуренти, но не го лиши от възможността да продължи да прави това, което и в момента. Това не е истинска съдебна реформа. А само плаха стъпка за спиране на едно безобразно трайно назначение", заяви още тя.