Българският президент Румен Радев и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис откриха енергиен форум в българския павилион в рамките на срещата на върха на ООН за климата COP29 в Баку и се ангажираха с намаляване на цените на енергията чрез енергийна свързаност в Централна и Източна Европа.
Радев и Мицотакис подписаха нова инициатива в подкрепа на енергийния преход – проект за подобряване на енергийната свързаност в региона. Декларацията бе подкрепена от енергийните министри на България, Гърция, Румъния, Италия, Молдова, Чехия, Великобритания и Белгия. На подписването присъстваха и енергийни експерти от Азербайджан и Унгария.
Основната цел е намаляване на цените на енергията и улесняване на преноса на чиста енергия. Документът е необвързващ (нон пейпър).
„Тази декларация за електрическа свързаност ни води към следващата много по-зряла фаза – междурегионално сътрудничество и взаимопомош. Това е ключ към успеха“, посочи Радев.
Инициативата е в изпълнение на целите на Парижкото споразумение и в подкрепа на свързаността за пренос на електроенергия в коридора от юг към север, която ще осигури възможност за интегриране на възобновяемата енергия в енергийните системи.
Според Радев този нов подход предоставя много повече възможности и свобода на действие не само за България и Гърция, но и за нашите партньори от Румъния, Молдова, Украйна, Унгария, Словакия и т.н. Тази теза бе повторена и от Мицотакис, който подчерта, че трябва да преодолеем пречките на електрическата свързаност между Източна и Централна Европа и между Централна и Западна Европа. Ако това се случи, цената на тока ще остане в разумни граници, без да има значителна разлика в различните региони на Европа.
„Ето защо електрическите коридори стават жизненоважни – възобновяеми енергийни източници като вятър, слънчева енергия и водород ще бъдат стълбът на този преход, защото, повярвайте ми, за да изпълним европейския преход към ниски въглеродни емисии и поддържане на конкурентоспособност, едновременно изисква пълно мобилизиране на всички природни ресурси, които имаме, овладяване на нашите географски възможности и нашите иновации, наука и образование“, каза Радев.
Гърция беше до България, когато Русия спря газа
Гръцкият премиер наблегна на ползите за бизнеса.
„Зеленият преход е от решаващо значение за Европа, но това не може да бъде за сметка на нашите бизнес, конкурентоспособност, индустрия и граждани. Трябва да гарантираме, че цената на този преход е споделена поравно и справедливо, което ще е голямото предизвикателство за следващите пет години – за Европейската комисия, но и за всички нас, заседаващи в Европейския съвет“, посочи той.
Според него София и Атина вече са показали, че могат да работят заедно. Гърция бе до България, когато Русия внезапно спря доставките на газ през април 2022 г. и засили своята газова мрежа благодарение на терминала за течен газ в Ревитуза, за да снабди България с газ. Оттогава бяха завършени тръбопроводът IGB и терминалът за втечнен газ край Александруполис.
През септември Мицотакис предупреди, че цените на електроенергията в Югоизточна Европа са скочили повече от двойно през това лято и един от ключовите фактори за този ръст са руските атаки срещу украинската инфраструктура.
В писмо до Европейската комисия Мицотакис написа, че през август един мегаватчас в страната му е поскъпнал от 60 на 130 евро. Той настоя председателката Урсула фон дер Лайен да вземе спешни мерки за решаване на проблема с недостатъчния трансграничен капацитет, за да се стабилизират котировките.
България ще пренася зелен водород в бъдеще
По-рано през деня президентът Румен Радев, гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и президентът на Азербайджан Илхам Алиев постигнаха съгласие България да участва в преноса на зелен водород в бъдеще.
„България може да се превърне в център за съхранение на зелена енергия за целия регион. Вертикалният газов коридор с Гърция допринася и за диверсификация, и за сигурност на доставките и понижаване на цените. Ние подготвяме не само към пренос на газ, но и на зелен водород. България може да се включи активно в това начинание“, посочи Радев и добави, че тепърва ще се уточняват възможностите на проекта.
Европейският съюз определя зеления водород, който се произвежда от възобновяеми източници, като едно от горивата на бъдещето.
В края на миналата година Европейската комисия включи в проектите от общ интерес първият водороден проект за България. През юни тази година страната заяви интерес да се включи като съакционер в инициативата за създаване на „зелен“ коридор за пренос на зелена енергия, произвеждана от слънчева енергия в Азербайджан, към Европа.