"Промени в Изборния кодекс да се правят след внимателен анализ на въздействието"
Депутатите ще обсъждат създаване на временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване
Днес депутатите ще обсъждат проекторешение за създаване на временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване. Вносители са представители на БСП. Цитират се журналистически разследвания и изказвания, с които се мотивира необходимостта от такава комисия.
Стана ясно също, че евродепутатът Ангел Джамбазки е изпратил два сигнала до ЕК с твърдения за манипулации, извършени с машинния вот.
"Машините, с които ще гласуваме на местните избори няма да отчетат техния вот. Гласовете се броят не от машините, а от членовете на секционните избирателни комисии", обясни пред БНР Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет към ЦИК.
"Независимо дали гласът е подаден с машинна бюлетина, или с бюлетина от хартиено гласуване, той няма да бъде отчетен от софтуера на машината. Софтуерът ще се използва за отпечатване на бюлетина. Най-голямото притеснение - дали има манипулаии при отчитане на резултатите, е несъстоятелно".
Това, което ще правят т.нар. флашки, както правеха и през април 2023 година, ще бъде само създаване на база данни, която може да се ползва за някакви порверки, но не е релевантна с отчетените резултати и не може да се ползва за доказателствена база при евентуално оспорване на резултатите, обясни още Пенева.
"В България винаги е имало инструмент за проверка на резултатите от машинното гласуване. Това са т.нар. контролни разписки. При броенето на тези разписки не беше открито никакво разминаване между машинния протокол и това, което е в чувалите, като контролна разписка. До момента няма нито едно доказателство, извън внушенията, интервютата и декларации в публичното пространство".
"Машинното гласуване се прие в България през 2014 година. То се въвеждаше последователно - първо експериментално в някои секции, след това в други. На изборите през април 2021 г. бяха първите, в които имахме право на избор между машинно и хартиено гласуване. На последните избори, когато броенето на резултатите беше оставено в ръцете на секционните избирателни комисии, се констатира най-голям проецнт от грешки", отбеляза Пенева.
На местния вот, когато всеки глас ще бъде важен, очаквам да има много засилен контрол от страна на партии, организации и граждани. Всеки ще гледа записи за да види дали неговият глас е отчетен правилно, смята тя.
След изборите през април 2023 година излязоха сериозни анализи не само на Обществения съвет, а и на самата ЦИК, както и на други групи независими изборни експерти, напомни Пенева.
"Идентифицирани бяха основните проблеми в нашата система за гласуване и бяха дадени препоръки за промяна на Изборния кодекс. Те включваха удължаване на времето между двата тура от 7 на 14 дни. Но не се намери консенсус между политическите сили, за да се направят малки промени при отчитане на резултатите от местния вот".
Нашият призив е промени в Изборния кодекс да се правят след внимателен анализ на въздействието – нещо, което не сме виждали при последните пормени на изборното законодателство, подчерта Пенева.