Страшни са тези, които оправдават насилието в Украйна, всекидневно. Това е зловещо, защото е насилие в огромни мащаби, каза медийният експерт
„Далеч по-страшни са тези, които оправдават насилието в Украйна, всекидневно. Това е зловещо, защото е насилие в огромни мащаби“. Така медийният експерт проф. Георги Лозанов коментира в ефира на Euronews Bulgaria темата с насилието над жени у нас и медийното говорене, свързано с нея.
„Причините за насилието са в много широко поле. От Стара Загора започна всичко, после връщането към интервюто на Тото с Тити Папазов, накрая изказването на Вежди Рашидов. Тези три случая понесоха на гърба си огромното напрежение в обществото, което се поражда от насилието, а то отвежда назад по един или друг начин чак до 1944 г.“, смята проф. Лозанов.
Относно „кенсъл културата“, той посочи, че „не е непременно нещо отрицателно“. „Проблемът е, че много други трябва да понесат отговорността си. Зад тях се крие една анонимна армия на хора, които проявяват насилие, други одобряват насилието“, каза той.
Според него и журналистите могат да станат жертва на „културата на отрицанието“, а не само политици, общественици и др. Той даде пример със себе си, когато преди години е започнал кампания, с която е искал да ограничи или изобщо премахне „псуването на майка“. „Двама души се карат, дебели, потни и изведнъж се псуват на майка... Ето тогава най-много ме псуваха“, разказа Георги Лозанов.
По въпроса за състоянието на журналистиката у нас, той каза, че „ще се промени, когато започнем да ограничаваме пропагандата в българското общество.
"Хората започнаха да бягат от журналистическата професия, защото в нея влязоха комедианти. Това, че си назначен на щат, който прилича на журналистическа работа, съвсем не значи, че вършиш тази работа. Играят, правят комедия, а не журналистика. Професията започва да отблъсква хората, защото когато влезеш на терен и виждаш, че не се спазват професионалните стандарти и етика, започваш да се отчайваш.."