"Елиминирането на конкуренцията крие огромен риск, че няма да бъде постигната най-добрата цена, както и че е възможно българските граждани да платят през цената за тока за това удоволствие от днешното гласуване“ да има само една-единствена фирма", коментира бившият премиер
ГЕРБ, ДПС и ИТН гласуваха заедно да премахнат конкуренцията за потенциалния строител на новите мощности за АЕЦ „Козлодуй“. Това означава, че тези „атомни енергетици“ в залата решиха, че само една фирма може да строи. Имаше доклад от министъра, според който поне две фирми трябва да бъдат допуснати, но не – ГЕРБ, ДПС и ИТН решиха, че само една фирма може да строи. Това съобщи пред журналисти в парламента съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, цитиран от novini.bg
Според него елиминирането на конкуренцията крие огромен риск, че няма да бъде постигната най-добрата цена, както и че е възможно „българските граждани да платят през цената за тока за това удоволствие от днешното гласуване“ да има само една-единствена фирма.
Всеки път, когато се направи нещо срещу обществения интерес, ние винаги ще го казваме. Това решение не е финалното, но ние вдигаме високо червения флаг. Когато Народното събрание избира да бъде строителят на един от най-големите проекти в България, без да се вслушва в министъра на енергетиката, ние ще вдигаме червения флаг и ще казваме кое не е правилно. Парламентът трябва да прокарва закони, а не да избира фирмите-строители, обясни Петков.
Бившият премиер беше категоричен, че няма да се допусне ГЕРБ и ДПС да имат мнозинство в регулаторите и службите.
Това доверие, което трябва да има между едни партньори, го няма. С такива решения се доказва нашата теза, че трябва да има равнопоставеност, защото ако има превес на едната страна, то този превес ще доведе до решения, които са срещу обществения интерес, каза той.
Относно трусовете в управляващата „сглобка“, Кирил Петков посочи, че от ПП-ДБ ще очакват някакво предложение от страна на ГЕРБ, а не само да казват „не сме съгласни с това или онова“. По думите му България няма нужда от „кулоарни коментари“, а от правилни решения в парламента и поемането на отговорност.