Очаквам правителството и парламентът да заявят еднозначно, че България няма да изпраща войски, каза върховният главнокомандващ

Президентът Румен Радев категорично се обяви против изпращането на български войници в Украйна. Върховният главнокомандващ призова час по-скоро кабинетът и парламентът да заемат ясно същата позиция.

"Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма. Очаквам правителството и НС да заявят ясна и еднозначна позиция, че България няма да изпраща войски", заяви пред журналисти Радев.

"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още с началото на войната, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес, на фона на разпадащата се глобална архитектуара за сигурност, този въпрос е още по-актуален", подчерта държавният глава.

Вече стана ясно, че САЩ е изпратил въпросник до европейските държави, в който трябва да посочат как биха могли да участват в гарантирането на сигурността на Украйна след евентуалното спиране на войната.

Във въпросника, връчен от американски представители на европейски официални лица, от САЩ питат и колко войници биха могли да допринесат за прилагането на мирно споразумение между Украйна и Русия. Сред въпросите, изредени от американската администрация, са:

Кои европейски и/или трети държави според Вас биха могли или биха желали да участват в такова споразумение? Има ли държави, които според вас биха били незаменими? Би ли била Вашата страна склонна да изпрати свои войски в Украйна като част от мирното споразумение?

 

Въпроси за евентуално участие в процеса по гарантиране на сигурността в Украйна са получени както по двустранен път, чрез посолството на САЩ у нас, така и чрез Постоянната ни делегация в НАТО, се посочва в изявлението на МВнР отпреди ден.

В същото време се изтъква, че "позицията на България е категорична, че Украйна трябва да получи ясни и надеждни гаранции за своята сигурност". "Следва, разбира се, да се отчитат както правото на Украйна на суверенен избор на договорености в сферата на сигурността, така и необходимостта от постигане на консенсус между съюзниците", изтъкват от екипа на външния министър Георг Георгиев.

Група европейски държави вече изявиха желание да изпратят свой военен контингент на украинска територия като мироопазващи сили по границата на Украйна с Русия. Сред тях са Великобритания, както и Германия, Нидерландия и Швеция. Унгария пък е сред онези държави от ЕС, които категорично се противопоставиха. 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.