Когато едни народни представители забравят кой ги е избрал, рибарите ще им го напомнят на следващите избори. Няма да оставим секторът да бъде ликвидиран от някакви хора, които са временно там

Депутатите приеха на първо четене проект на Закона за енергия от възобновяеми източници в морските пространства.

Напрежението много се повиши. Хората са притеснени и възмутени от начина, по който се приема. Имаше очаквания , че по някакъв начин през последната година ще се търси диалог с нашия сектор и ще се коментират възможностите тези прогнозируеми полета да бъдат на места, които няма да пречат на сектора", обясни пред БНР Йордан Господинов, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти.

"Има доста неяснота около тази енергия. Не сме наясно как тя ще се отрази на Черно море – на местните риби, на походните риби, на защитените видове, на флората  и фауната, от която зависим.

Имаме изградени рибарски общества от векове. През последните няколко десетилетия секторът се разви много – изградиха се предприятия, закупиха се кораби. Не може да си позволим някой да дойде и да ни измести, за да развива бизнеса си".

Той обясни, че от страна на Асоциацията са отправени писмени искания да се коментират нещата, но "никоя от политическите сили през последната година в парламента не е откликнала"  на техните покани. 

"Ние сме фактор в морето. Хората изразяват недоверие към политическата класа, която в момента е в парламента"

Хората от сектора очакват да им бъде обяснено научно как ще се отрази този процес на морето, посочи той.

"Не сме наясно ще има ли шум и как той ще влияе на рибата, ще има ли вибрации и  как те ще влияят на рибата и морските обитатели. Не знаем ще има ли магнитни полета". 

Притеснения има и относно кабелите на перките. 

"В тези охраняеми зони няма да се разреши никакъв риболов, освен любителски. Ние сме изградили стопанска дейност".

Йордан Господинов коментира думите на министъра на околната среда и водите, който според него, "намеква, че риболовците извършва дейност с тралове, които са забранени“.

"Тралът е влачещ риболовен уред. Когато се хвърля такава вина върху сектора, значи започва някаква индиректна война".

Господинов очаква риболовците да поискат този закон да бъде оттеглен. 

"Няма проучвания, доказателства и диалог. Някой ни бил поканил между първо и второ четене на кръгла маса, за да отчетат медиите, че рибарите са си казали мнението. 

Рибарите са сериозна гилдия, която си знае интересите. Категорично не сме против зелената енергия.

В момента се проучване как са повлияли вече изградени паркове на други места. Борим се да сме в колаборация с науката и администрацията. Но нямаме предвидимост за бъдещето. Този закон не оценява съществуването на риболовна гилдия. Има изградени десетки предприятия, сключени са стотици договори за суровина и готов продукт за най-елитните пазари в Европа и Азия.  Не сме наясно ще оцелее ли нашият сектор.

Първите проучвания в Плимут показват, че намалява риболовът. Отдалечили са се риболовните полета. 

Имам чувството, че нашите народни представители никога не са чували за синя икономика. Това означава равнопоставеност на всички сектори в морето. Законът не е в наша полза. Когато едни народни представители забравят кой ги е избрал, рибарите ще им го напомнят на следващите избори.

Няма да оставим секторът да бъде ликвидиран от някакви хора, които са временно там. Министрите си отиват, секторът го има. Това е история, това е култура".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.