Финансирането от ЕС с милиони непрекъснато се насочва към GP Group, докато прокуратурата разследва фирмата за злоупотреби от две години, пише специализираният германски вестник за бизнес Wirtschaftsblatt.

Прокуратурата приключи 60 процента от случаите на разследване на измами с финансиране от ЕС в България. Това се вижда от доклад, публикуван миналата година от Европейската сметна палата относно борбата с измамите със средства от Кохезионния фонд на ЕС през последните пет години. Неприятен инцидент ни дава информация за съдбата на останалите 40 процента, се посочва в статията.

През септември 2018 г. журналистът на разследващия сайт „Бивола” Димитър Стоянов и румънският му колега Атила Биро бяха арестувани, след като сами съобщиха, че в близост до Радомир са изгаряни документи от строителната компания GP Group. Според "Бивола" документите съдържат информация за мащабна корупционна схема във връзка с усвояването на средства от ЕС и държавни средства, предварителни процедури за възлагане на обществени поръчки, цени на материали и строително-монтажни работи, които са няколко пъти по-високи, както и използването на подизпълнители. 
От проектите, оценени от журналистите на стойност стотици милиони евро, може да се заключи, че огромни суми пари са били присвоени неправомерно. 
Всички проекти са в обращение в някои консултантски компании, свързани с GP Group. В Радомир наистина бяха намерени чували, пълни с настъргани и овъглени документи. Шефът на дирекцията за борба с организираната престъпност заяви във връзка със случая, че също са намерили автомобил, който съдържа други документи, които са били предназначени за унищожаване. 
По това време Комисията на ЕС заяви, че няма да толерира корупцията и злоупотребата с еврофондовете. Месец след ареста журналистите Асен Йорданов и Атанас Чобанов, които работиха за Бивола, се срещнаха с шефа на OLAF в Брюксел. Йорданов каза на Wirtschaftsblatt, че са дали на представители на Европейската служба за борба с измамите компактдиск от 70 GB, който съдържа данни за злоупотреба с GP Group от средствата на ЕС. 
OLAF също получи петиция, подписана от над 11 000 души, изискващи независими разследвания и замразяването на средствата от ЕС, докато приключи разследването. Основната тема на разговора беше неплатената работа на прокурора. Журналистите информираха експертите на OLAF за функционирането на схемата за измами и обясниха как са сключени договорите, разказва последователността на събитията Wirtschaftsblatt. 

След публикуването на част от разкритията на „Бивола“, пресцентърът на премиера Бойко Борисов информира медиите, че заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков, ръководителят на дирекция „Обществени поръчки“ Станислава Йотова-Христова, старши експерт в Държавният земеделски фонд Янаки Червеняков и държавният одитор в изпълнителната агенция за сертификационни одити на средства от земеделския фонд на ЕС Лъчезар Золев са пуснати в отпуск до края на разследванията от прокуратурата, уточнява авторът на публикацията.

Месец след срещата на журналистите на "Бивола" с експерти на OLAF, специалната прокуратура обяви, че е повдигнала обвинения срещу партньорите на GP Group Георги Василев и Владимир Лозанов за извършване на данъчни и финансови престъпления в особено голям мащаб. Разследването включваше множество проекти в рамките на различни програми за финансиране от ЕС. Те бяха насочени и срещу длъжностни лица от различни институции, бенефициенти и други физически лица в цялата страна. Георги Василев също беше обвинен в пране на пари. 

Във връзка с подготовката на тази публикация "Wirtschaftsblatt" се свързав с прокуратурата на България, за да разбере в каква фаза е разследването срещу GP Group. Информацията, която получават от специлизиранта прокуратура е, че обвинителните актове все още не са получени от съда. Разследването обаче продължавало и не е „спряно или прекратено“. Преди месец материалите на OLAF били получени от специализиранта прокуратура и по тях все още се работи. Според прокуратурата фокусът на разследването е по-малко върху действията на GP Group, отколкото върху тези на консултантските фирми, които са посочени. Службата за борба с измамите на OLAF не е пожела да предостави никаква допълнителна информация, сочи германското издание.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.