"Песимист съм, че хората правят причинно-следствената връзка, че нещата в държавата се случват благодарение на тях и затова да отидат да гласуват. Много е омръзнало на хората и това, че за две години отиваме на пети избори. И то след седмица предстои поредната мотика, която ще настъпим". Това заяви пред Българското национално радио политологът доц. Петър Чолаков от Института по социология и философия към Българската академия на науките. 

Според него хората винаги действат емоционално, а после намират рационални доводи, с които да обосноват решението си. Търговията с гласове ще окаже въздействие особено когато има фотофиниш, когато са много близки резултатите между първия и втория, смята той.

Чолаков е на мнение, че изборите на 2-ри април няма да произведат различен резултат. За да се случи това, по думите му трябва или "сегашните играчи изведнъж много да се разхубавят и някакви невероятни послания и нови тези да ни представят, или страхотни скандали да ги споходят, или да се появят някакви нови харизматици".

"Предлага ни се същото. Знаем дефиницията за лудост каква е - правиш едно и също, а очакваш различен резултат", обясни Чолаков.

Доц. Петър Чолаков подчерта, че купеният и контролираният вот имат значение:

"Търговията с гласове ще окаже въздействие особено когато има фотофиниш, когато са много близки резултатите между първия и втория. По отношение на хартиената бюлетина търговците на гласове имат вече експертиза и изработени практики".

Според социолога от “Маркет линкс” Добромир Живков ще има още избори, но е спекулативно дали те ще са едновременно с местните или с европейските догодина. 

“Вотът на 2-ра април ще е поредният междинен резултат, който ще премери кое от двете течения в българското общество започва да взема някакъв превес", смята Живков.

Той обаче счита, че все още е възможно да има промени в настроенията на избирателите - около 10-15% от гласоподавателите ще вземат своето решение и ще се насочат към определени политически сили в последните дни преди самия вот.

“Има и умора, и пренасищане у хората от пет поредни кампании за предсрочни парламентарни избори”, смята социологът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.