Да се види какво става с плановите ремонти и "често симулираната или имитирана" проверка на просеки и сервитути, призова той. "И КЕВР има трески за дялане – прокситата, или зависимите от двамата деляновци в тази комисия"
Държавата имаше ресурс да се справи с това, ако беше подходено по прагматичен начин - да се поиска помощ за верижна техника. Очевидно компанията ("Еврохолд" – бел. ред.) не може да се справи в срок и бързо. Трябва да поискат помощ и това не може да стане без санкцията на държавата.
Това коментира пред БНР Еленко Божков, енергиен експерт и бивш заместник-министър на енергетиката, във връзка с липсата на ток на редица места в страната в продължение на дни след снеговалеж.
В Министерството на енергетиката във всеки момент се знае състоянието на всички системни далекопроводи. Звеното за сигурността се ръководи от перфектни специалисти, поясни Божков.
"Очевидно проблемът е в министъра на енергетиката и в правителството. Той трябваше да съгласува и координира действията, а не след дъжд качулка да обикаля местата, където са авариите и да прехвърля вината върху всички други институции", коментира Еленко Божков в предаването "12+4".
Изпълнителните директори на ЕРП-тата могат да се справят, ако имат възможности, изказа свои впечатления от работата си с тези структури Божков. Той е категоричен, че с намесата на ЕСО нещата са щели да се решат по-бързо.
За него има "нескопосан, примитивен опит на Делян Пеевски и компания да поставят защитна стена пред правителството и съответния министър", а "Пеевски от години сътворява безобразия в енергетиката".
Ролята на КЕВР е съвсем друга, уточни той, но с уговорката, че "и КЕВР има трески за дялане – прокситата, или зависимите от двамата деляновци хора в администрацията на тази комисия".
Въпреки слабата административна възможност на КЕВР да проверява изцяло и детайлно, ако се направят работни групи с експерти от Министерството на енергетиката, а и външни, ще може да се направи и физическа проверка, освен документална, категоричен е Еленко Божков.
Според него трябва да се види не само какво се случва с инвестициите на ЕРП-тата, но и с плановите ремонти и "с често симулираната или имитирана проверка на просеки, сервитути, обследване на заобикалящи дървета и т.н. – неща, които се правят много често проформа, за да се отчетат едни пари".