Поредна демонстрация на арогантност от страна на Народното събрание беляза процедурата по избор на новия състав на Националното бюро за контрол върху специалните разузнавателни средства (НБКСРС). В началото на тази седмица най-после бе насрочено изслушването на кандидатите за нов мандат на бюрото. Тънката подробност е, че още преди два месеца за същия ден е насрочена целодневна кръгла маса, организирана от Съвета на Европа в сътрудничество с Министерството на правосъдието, на която ще се обсъжда как България изпълнява групата осъдителни решения на Съда в Страсбург за липсата на достатъчно гаранции в българското право срещу злоупотреби със СРС. Именно в изпълнение на тези решения беше създадено НБКСРС въпреки опитите на ГЕРБ да осуетят това, пише "Капитал".
Бюрото за контрол на СРС е една от най-важните институции в държавата. Тя единствена може да контролира подслушването и следенето на гражданите, осъществявано от специалните служби (често по искане на прокуратурата) и одобрявано от съдилищата. Бюрото бе създадено преди пет години, а за негов началник бе избран Бойко Рашков – бивш шеф на националното следствие и неуспешен кандидат за главен прокурор през 1999 г. Рашков бе активен на тази позиция, подпомаган от заместника си Георги Гатев. Проверките на Бюрото доведоха до аферата "Червей", която бе последвана от отстраняването на шефката на Софийския градски съд Владимира Янева, известна като семейната приятелка на Цветан Цветанов. По-късно Янева бе осъдена за одобряване на незаконно подслушване. "Червей" на свой ред доведе до аферата "Яневагейт", която нанесе тежък удар по Сотир Цацаров и Бойко Борисов след изтичането на записите на разговори на Янева със съдия Румяна Ченалова и адвокат Момчил Мондешки. Отговорът не закъсня. След оперативна комбинация между прокуратурата и ДАНС Георги Гатев бе отстранен от Бюрото заради отнемане на допуска му до секретна информация. Междувременно прокуратурата и ДАНС започнаха да блокират и проверките на бюрото, припомня "Сега".
Заплахи със съд и обвинения в лъжи за това кой колко е ходил на работа белязаха публичното изслушване на кандидатите за членове на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС). Скандалът бе между сегашния председател Бойко Рашков и тримата негови колеги – Огнян Стоичков, Илия Ганев и Огнян Атанасов, пише "Медиапул". Рашков, Стоичков, Ганев и Атанасов са кандидати за втори мандат в институцията. Отсега е ясно, че Рашков няма шанс да бъде избран заради конфликтите си с главния прокурор Сотир Цацаров и ГЕРБ. Впечатлението е, че управляващите искат да обезсмислят институцията чрез назначаването на удобни хора в новия й състав, за да си спестят бъдещи скандали.
Изслушването в парламентарната комисия бе напълно доминирано от доклад на Бойко Рашков за работните навици на неговите колеги в комисията.
Огнян Стоичков е номиниран за втори мандат от "Атака", Илия Ганев - от БСП, а Огнян Атанасов - от ГЕРБ. Освен тях, за петте места в Бюрото ще се борят още настоящият му председател Бойко Рашков (номиниран пак от БСП), свързваният с Делян Пеевски енергиен експерт Илко Желязков (издигнат от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ) и неизвестният за широката публика Павел Иванов (номиниран от "Воля").
За бъдещ шеф на бюрото се спряга Огнян Стоичков, който е юрист. От началото на 2014 г. досега той е отсъствал от работа без уважителни причини 429 работни дни, твърди докладът на Рашков. Той е отказал да извърши и поверени му проверки в 10 съдебни райони. В доклада на Рашков се казва, че Стоичков, Атанасов и Ганев са успели да бламират и решение за комплексни проверки в София. Досегашният член на бюрото Илия Ганев също има навика да не ходи на работа – общо 373 пропуснати работни дни за 5 години, пише Рашков. След като въпросът е поставен от Бойко Рашков още през есента на 2014 г., Ганев се е обърнал към него по време на заседание на Бюрото с думите: "Какво ще ми направиш, бе, Бойко, ще ме уволниш ли?". Този щрих от доклада бе потвърден лично от Рашков пред депутатите.
Въпросът за скандалите в комисията бе поставен по време на изслушването от депутата Славчо Велков (БСП). Той поиска от членовете на комисията да вземат отношение, но срещна съпротивата от колегите си. Председателят на ресорната парламентарна комисия Димитър Лазаров (ГЕРБ) призова Велков "да спазим нивото на Народното събрание и да уважаване институцията Бюро за СРС". Той напомни, че Бойко Рашков е предал доклад за колегите си, но никой не е написал за самия него. Цветан Цветанов също показа нежелание да се говори за скандалите в бюрото. "Не кореспондира с авторитета, който трябва да градим на българските институции. Подобни теми не са поставяни като проблем при отчетите и докладите на Бюрото за контрол на СРС. Това е доста тенденциозно (отношение) от председателя към всички останали кандидати за членове. За нас е важно, че всичките кандидати отговарят на изискванията", каза шефът на парламентарната група и заместник-председател на ГЕРБ. После допълни, че не е толкова важно да се отговаря на въпросите на Славчо Велков, а на това, което е излязло за кандидатите във вестниците. Славчо Велков му отговори, че депутатите не трябва да лъжат българската общественост чрез медиите и поиска кандидатите да заемат позиция. Бойко Рашков потвърди лично написаното в доклада. "Аз не съм им работодател на останалите членове на комисия и не мога да предприема никакви дисциплинарни мерки срещу тях. За да има колегиални отношения, колективът трябва да е там, на работното си място", каза Рашков и допълни, че му е било много трудно да работи с хора, които не са юристи. Илия Ганев лаконично отвърна, че всичко написано за него от Рашков е лъжа. "Аз ще си търся правата по съдебен път", каза той. Огнян Стоичков също обясни, че написаното не е истина, а Огнян Атанасов се включи с: "Това е лъжа, което е за мене".
Досегашните членове на Бюрото за контрол на СРС, без Бойко Рашков, изразиха своето задоволство от работата си с институциите. Те обявиха, че не са ставали свидели на натиск, пренебрегвайки напълно случая с уволнения Георги Гатев. "Навсякъде съм срещал разбиране и дори повече, отколкото е било необходимо. Не сме проявявали нездрав интерес към дела и разработки, които нямат отношение. Не съществува такъв натиск върху комисията, аз не съм забелязал", каза Илия Ганев, но не спомена за отказите на ДАНС и прокуратурата да предадат документи за проверка на Бюрото.
"Аз не съм ставал свидетел на натиск", каза също Огнян Атанасов. Огнян Стоичков обеща "добронамереност" в работата с останалите институции. "Държавните институции добросъвестно си изпълняват задълженията до доказване противно. МВР, ДАНС, прокуратура, ДАТО и разбира се съдът, аз проблеми с тях нямам.", каза той.
От автобиографиите на бъдещите членове на контролния орган се вижда, че ако в новия му състав не попадне Рашков, Бюрото ще остане с един-единствен юрист сред постоянните си членове - Огнян Стоичков. Илия Ганев е дългогодишен лесничей и бивш пожарникар. Впечатление прави и кандидатурата на дългогодишния кадър на бившата Държавна сигурност и МВР Илко Желязков, който е номиниран от ДПС за зам.-председател на Бюрото. Освен като щатен служител на Второ главно управление на ДС, той е работил и в Националната служба "Сигурност" (НСС) и Държавната агенция по национална сигурност (ДАНС). Желязков има впечатляващ успех по върховете на българската енергетика. Кандидатът на ДПС работи в Държавна сигурност от 1981 г. до нейното разформироване, след което преминава последователно в НСС и ДАНС, за да се озове през 2007 г. в ново амплоа, като шеф на дирекция "Сигурност и отбранително-мобилизационна подготовка" в държавния резерв, където работи и до днес.
През 2007 г. държавният резерв е в ресора на тогавашния зам.-министър по бедствията и авариите Делян Пеевски. През 2009 г. Желязков е назначен и за председател на Съвета на директорите на ТЕЦ "Марица изток 2", където е несменяем чак до тази година. Междувременно попада на два пъти и в Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) – между април 2012 и април 2013 г., както и в периода между юни 2013 и август 2014 г. Пламен Иванов е завършил "машиностроене" в Техническия университет. От 1999 година работи като експерт в Национална служба "Сигурност", а през 2008 година продължава кариерата си в ДАНС. Сега той началник на отдел "Организация и ръководството на дейността на структурата", каквото и да означава това. Огнян Атанасов е завършил "Физкултура" във ВИФ "Георги Димитров" (сега НСА). От 1983 г. до 2000 г. е оперативен работник на МВР. След това става шеф на Дирекция "Оперативно издирване" в министерството.