Идеята на Австрия за Шенген е неприемлива. Де факто тя предлага България да се превърне в мигрантско гето срещу утехата да ни се спестят контроли по летищата, и то при положение, че сме изпълнили всички критерии за членство и няма аргумент да бъдем държани извън зоната и да ни бъдат да поставени условия.
Австрия симулира добра воля, но всъщност ветото й остава непроменено. Но дясната коалиция на премиера Денков има нужда от поне някаква стъпка напред, и не бих се изненадал, ако кабинетът в последна сметка приеме сделката, защото "сглобката“ методично жертва националните интереси и с помощта на сервилните медии представя всеки унизителен компромис като свои успех. Достатъчно е да си спомним как беше снето ветото над амбициите на Северна Македония да се присъедини към Европейския съюз. Щом това е станало, не изключвам и сега да приемам някакъв унизителен компромис", посочи Христов.
Той каза още, че засега не се забелязват особени реакции в Европейския парламент, но вероятно там австрийското предложение ще бъде критикувано. Европейският парламент, според него, е най-демократичната институция измежду европейските, има най-много разноречие, най-много критики. Но това нищо не променя, за съжаление.
По думите на Иво Христов, българската наивност се сблъсква с политическия реализъм на Европа, в която всеки брани своя интерес, докато ние простодушно се надяваме на критерии, на добра воля и солидарност. Всички български правителства са полагали усилия за влизането в Шенген, но в цяла Европа националният егоизъм е във възход, виждаме го и по изборите в последните месеци, ще го виждаме и занапред.
"За съжаление, се опасявам че Европа се отдалечава от прогласените си принципи: мир, солидарност, просперитет. Виждаме как Италия се бори сама с миграционния наплив и се оплаква от липсата на солидарност. А съюзът, който е създаден, за да гарантира мира на континента, сега бе превърнат в доставчик на оръжие за Украйна, и на определено ниво темата с войната се разглежда не толкова като трагедия, колкото като възможност за индустриите на страните членки, и това е най-огорчаващото. Тъй че за съжаление аналогичен цинизъм има на немалко места и немалко нива.
Не мисля, че е реалистично да се надяваме на пробив за Шенген, въпреки усилията на българските институции. Но и темата с Шенген не бива да се фетишизира, защото самата зона функционира зле, някои страни членки започнаха да възстановяват контрола по вътрешните граници и Шенген очевидно ще трябва да бъде реформиран. В случай на реформа се надявам България да има своите шансове, защото засега не съм оптимист", добави Иво Христов.