Само 9% от българите одобряват депутатите и партиите в парламента, показва изследване на "Маркет ЛИНКС", но някои от тях са твърдо решили, че трябва да управляват държавата и това им се полага по право като наследство.
Вместо да помислят за реформи вътре в структурите си и да направят задълбочен анализ, търсейки причините за липсата на доверие, те вече гледат към нови избори и обвиняват системата, все едно това по някакъв начин ще промени електоралната им тежест, представителност и авторитет. А решението е просто - да спрат да се занимават с политика, за да отпушат политическата магистрала.
Всъщност, политическите лидери много добре знаят какъв е основният проблем. От една страна няма как държавата да се управлява грубо, репресивно и над закона от няколко човека и представителите им по общини, като феодално владение, и това да се харесва на гражданите й, а от друга - зловредно е едни и същи лица да стоят отпред, да правят и говорят всеки път едни и същи неща и да очакват различен резултат, особено при факта, че са нехарасвани и неодобрявани.
68% са зачеркнали парламента и неговите представители в същата анкетата, което приблизително отговаря и на процента негласували на последните избори. А не гласуват, защото нямат доверие в лицата, които им се самопредлагат и не считат, че са способни да подобрят качеството на живот в страната. Нито, че го искат.
Състоянието, в което се намират правораздавателните и правоохранителните органи, е също толкова отчайващо безнадеждно, че трети ден в медиите се пита как Брендо си е дошъл в България, а той си е от две години тук. Провеждал е и разговори, и срещи с журналисти. И това ли е удобно проспано от полицията?
"Шамар" получи и Евротурата (идва от Прокуратура и прякора "Еврото" на съдебно-прокурорския брокер и приятел на Борислав Сарафов, Петър Петров - "Пепи Еврото") и то директно от САЩ, но този знак от съвместната пресконференция на посланика на САЩ в България Н. Пр. Кенет Мертен, и.ф. главен проурор Борислав Сарафов и председателя на ДАНС Пламен Тончев, изглежда не беше разчетен правилно. САЩ им казват, че вдигат наградата на $5 милиона за информация, която да доведе до ареста на Ружа Игнатова, което говори, че американските служби не разполагат с категорични данни и доказателства, че тя не е сред живите. От друга страна не смятат, че българските прокуратура и служби работят усилено по откриването й, като доказателство за това е, че срещу нея в България няма до този момент дори повдигнато обвинение.
Като прибавим и казуса "Брендо" до Ружа Игнатова, не можем да видим нищо друго, освен корупцията и зависимостите, които крещят от всеки ъгъл на изпълнителната, законодателната и изпълнителната власти в Република България.
България е отново изправена пред избори. Лидерът на първата партия ГЕРБ Бойко Борисов многократно натърти, че не иска съвместно правителство с втората партия ДПС и нейния лидер Делян Пеевски, ако в него не участва третата по сила парламентарно представена коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България". На който и да му кажат толкова много пъти, че не го харесват и не го искат, няма как да не се обиди, колкото и да се отрича, че няма разрив в отношенията им. А всъщност управление на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС имаше в 49-то Народно събрание и коалиционните партньори го кръстиха "сглобка". Впоследствие си събориха правителството и решиха да ходят на избори.
Изборите минаха, но пак се задават такива. И да има правителство в 50-ия Парламент, което е малко вероятно, неговите хоризонти ще се изгубят в есенната мъгла.
В България има война. От една страната политиците воюват срещу народа си, а от друга - помежду си. Но нито гражданите, нито партньорите на България ще им търпят още дълго време междуличностните особици и мафиотски игри за власт и надмощие, които дестабилизират държавата както във вътрешен план, така и като предвидим съюзник на Балканите в международен.
Някои хора в държавата наистина нямат чувство за такт и мяра. Ежедневно влагат цялата си енергия да упражняват въображаемата си власт, за да поддържат представата, че я притежават. Вместо да служат на хората. Не искам да съм на тяхно място, когато научат, че не притежават нищо. Дори и живота си.
Политическото нахалство в България дълбае нови дъна.
Тези хора са заложници на миналото си, на зависимостите си и на страховете си и страдат от перманентен недоимък. Те постоянно искат да имат още, да владеят, да контролират, за да компенсират вътрешната си празнота и болезнено чувство за неудовлетвореност.
Накрая ще постигнат със сигурност едно - да превърнат в реалност най-страшните си кошмари.
А може би това е и единствената възможност България да започне отново да диша.