Премиерата на най-новата книга с любовна лирика на Добромир Банев „Всички дни ще се казват неделя“ ще се състои на 15.11. от 18.30 ч., в централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Любовта не е изчезнала, но като че ли тя се случва по-рядко на младите хора. Това казва пред БТА поетът Добромир Банев. На любовта е посветена новата му поетична книга „Всички дни ще се казват неделя“. Редактор е Маргарита Петкова.
Според Банев днес живеем в свят, в който любовта е в недостиг и се консумира като вещ: „Меко казано, не можем вече без устройствата в ръцете си. Наблюдавам младите хора, които някак си, като че ли, изпитват страх да бъдат социални, да общуват на живо помежду си. По-лесно им е да изразяват чувствата си чрез емотикони през телефоните, но когато се видят на живо, виждам, че почти няма какво да си кажат“. Допълва, че се надява младите хора да бъдат по-смели и да заявяват чувствата си и в реалния живот.
„Това е много дълбока тема, защото е свързано и с интелекта на човека. Той се формира и с четенето на много книги, а сега не се четат вече толкова много книги. И това, по някакъв начин, спомага първичното в нас да надделява над емоцията, която би дошла от сърце, когато видим някого очи в очи и се влюбим в реалния живот“, казва Добромир Банев.
Писателят посочи, че продължава да бъде оптимист, защото любовта е вечна и абсолютно всички зависим от нея. „Колкото и да звучи като клише, Бог е любов. Любовта никога няма да изчезне. Тя винаги ще остане движещата сила. Въпросът е да не я изпускаме тогава, когато ни кацне като птичка на рамото, да я забележим. Защото много хора пропускат най-съкровения момент. На мен също ми се е случвало преди години, и след това човек съжалява, и не може да върне времето назад“, казва той.
По повод новата си книга посочва, че иска всички дни да се казват в неделя, защото това е денят, в който хората традиционно намират повече време за себе си и за любимия: „Става въпрос за това да се наслаждаваме на живота, да не бъдем толкова вглъбени в проблемите и във всички лоши неща, които така или иначе ни се случват“. Банев припомня, че на английски неделя е Sunday, което означава слънчев ден.
На въпроса за какво не би писал, той отговоря: „Революционни стихотворения. Първо, защото ми се струва нелепо в днешно време. И второ, не съм от тези автори, които биха хванали байрака, грубо казано, и да го веят. Това не съм аз“.
Премиерата на „Всички дни ще се казват неделя“ е на 15 ноември в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, а стихове от книгата ще прочете самият поет.
„Смятам, че авторът по принцип трябва да си чете стихотворенията, а и хората, които идват, идват заради мен. Те самите са ми казвали, че предпочитат да слушат моето изпълнение, а не на някой друг. За тях е важно авторът да бъде автентичен на място“, каза Добромир Банев.
Животът се състои в нашето минало, което с времето ни кара по-щедро да ценим настоящето. „Сега“ и „тук“ са думи от важно значение, тъй като бъдещето остава несигурно събитие. Учим се от грешките и времето е единствен съдник за изреченото и премълчаното, за стореното и несвършеното.
Любовта е кодирана в нас и в голяма степен именно от нас зависи доколко ще ѝ позволим да бъде наш неизменен спътник по пътя, който ни е отредено да извървим.
„Младостта като пролет е кратка“, но винаги помним уханието на цъфналите дървета. Облаците обещават дъжд, но рано или късно слънцето изгрява отново, за да ни напомни, че е хубаво да живеем живота си с усмивка. Морето няма да престане да ни очаква, независимо колко сме пораснали.
Любовта може и да е странен случай, но сме благодарни за всяка споделена секунда. Каквато и любов да сме преживели, обричаме я на незабрава – като детство, което също никога няма да си отиде.
На английски неделя означава буквално "sun's day" – ден на слънцето, а на български произлиза от глагола „не деля“ или „не работя“. Неделята е време, което отделяме за човека до себе си или за любимите си занимания. Ден на щастието, защото можем истински се наслаждаваме на свободата да бъдем онези, които сме всъщност – без маска и без грим, без необходимостта да правим компромиси с начина, по който виждаме света.
„Всички дни ще се казват неделя“ е книга, която се чете на един дъх. Авторът умело съчетава силата на ритмичното слово с похватите на драматургията, за да остави сюжетната линия интригуваща до самия край.
Входът е свободен.
Добромир Банев е роден през 1969 г. в Ловеч. Завършил е право в Софийския университет „Св. Климент Охридски". Автор е на няколко книги с поезия и проза, сред които „Еднакво различни“, „В понеделник ще е късно“, „Аз съм в другото такси“, „Любов до синьо“, „Обичай ме бавно“. С Маргарита Петкова са съавтори на „Абсурдни времена“.