Трябва да се търсят най-новите информационни възможности, които дава цифровият свят, казва лидерът на „Републиканци за България“

Основният проблем в МВР е липсата на системен подход, за да се подобрява работата и да се търсят най-новите информационни възможности, които дава цифровият свят. Това каза Цветан Цветанов - лидер на „Републиканци за България“ и бивш вътрешен министър, в „Часът на избора“.

„Това, което видяхме на протеста на 16 ноември като събития на насилие, ако имахме достатъчно добре изградена инфраструктура за видеонаблюдение, можеше действително на много по-ранен етап да бъдат локализирани и изведени тези ултраси или провокатори“, заяви Цветанов и изтъкна като основен проблем липсата на превантивната дейност и на цялостна политика в системата за сигурност в системата на МВР.

„Не може да няма неотложни краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки, да не си ги заложил в управленската си програма и като законодателни, и като административни. Резултатът от едни мерки понякога идва веднага, но в други идва в по-дълъг период от време“, добави той.

Цветанов даде пример със законодателна промяна, която е била направена 2010 г., когато са разширили обхвата на възможността на неотложните следствени действия да се правят от полицаи, а не само от разследващи полицаи.

„Видяхме, че това е огромен дефицит в липсата на правораздаване в кратки срокове. Ако погледнем 2010 г. преди тези законодателни промени в НПК, имахме 20 000 досъдебни производства, които бяха върнати от прокуратурата и от съда на полицаите за доразследване. През 2012 г., когато бяха направени тези законодателни промени, бяха вече 5000. Обучихме 6000 полицаи да могат да правят тези неотложни процесуално-следствени действия. Имахме 2000 разследващи полицаи и общо системата на МВР разполагаше с един огромен човешки потенциал и ресурс заедно с прокуратурата. Ние осигурихме един системен подход за по-бързото разследване, а това играе и своята превантивна роля. Когато един извърши престъпление и той не бъде наказан, или не бъде разкрит и се проточи във времето, обществото губи доверие, а той почва да се чувства безнаказан и започва да извършва и следващо, и следващо престъпление“, даде пример Цветанов.

Липсата на привеждане в известност на криминалния контингент е довело до това да излезе наяве и липсата на политическа воля на министъра на вътрешните работи. „Съгласно Законa за МВР, министърът на вътрешните работи отговаря за националната държавна политика на МВР, за превенцията и борбата с организираната престъпност. Той е подпомаган от главния секретар, като висшата професионална фигура и зам.-министрите като политически състав и другото са областните директори на МВР“, добави бившият вътрешен министър.

Цветанов изтъкна като огромна грешка изтласкването в тъмната част на деня на протестиращите по малките улички. „За мен това е абсурдно от професионална гледна точка. И затова се получиха тези безредици в заведенията, с хората които бяха в тях. Пострадаха невинни граждани, с което агресията и провокацията не можеше да се контролира. Трябваше да е ясно кой носи отговорност за провеждането на този протест“, добави той.

Цветан Цветанов изрази предположение, че Временна комисия в парламента ще установи, че не са били предприети превантивни мерки преди провеждането на това събитие.

„Ако се подходи много задълбочено и бъдат изслушани всички възможни страни от създадената Временната комисия в парламента, поне могат да се направят изводи за политиката, която трябва да бъде водена в сектора за сигурност. Отговорност за случилото се трябва да носят министърът на вътрешните работи и директорът на СДВР. Един от двамата трябва да бъде освободен, за да може действително да се покаже на обществото, че комисията си е свършила работата. При всяка една временна комисия, дори ако може в това събеседване, което ще се води, ние да чуем всички засегнати страни и изводите, които се направят да начертаят конкретни мерки – най-вече дългосрочни и те да бъдат заложени“, сподели още Цветанов.

Той също така попита защо не се въвежда т.нар. цифровизация. „Когато говорим за пътната безопасност, във всяка една демократична и развита държава има видео наблюдение, което хваща нарушителя и по този начин изваждаш полицая от храста или от някоя уличка. Така той ще може да бъде на терен и в урбанизираната зона да се гарантира сигурността“, коментира още лидерът на „Републиканци за България“.

„При физически сблъсък с даден протестиращ, когато бъде неутрализиран, полицейският служител няма право да нанася каквато и да е било неправомерна сила. Не може протестиращ да бяга и да бъде налаган с палка по главата, да е свален на земята и да бъде ритан, това е недопустимо. Ако има констатация за насилие, някой трябва да поеме отговорност“, категоричен е Цветан Цветанов.

Бившият вътрешен министър каза, че, поглеждайки назад в годините, могат да се дадат редица примери как са правени многократни опити системата за сигурност да бъде овладяна и разрушена от политически и от криминални подбуди. „Нямаше системен подход за целенасочено надграждане на система за сигурност, която да бъде с необходимия респект пред обществото и то да бъде защитено“, добави той.

Друг проблем, който засегна и коментира Цветан Цветанов, е средата, в която учат нашите деца. „Никой в държавата няма политическа воля да се бори с това явление – наркотиците. Съсипаха едно, ако не и две поколения, въвличайки децата в тази мрежа на наркоразпространение и зависимости, а по този начин обричаме цялата си нация“, каза още Цветанов.

Той припомни, че още през 2016 г. е предложил да се правят тестове за наркотици на всички тийнейджъри и резултатите да се получават само и единствено от техните родители. „Ето затова трябва да има систематичен подход и да се види това, което е предлагано преди и да се изгради сега“, завърши Цветанов.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.