Трябва да се върне ореола на думата "коалиция", подчерта социологът

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето. В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване.

Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология" във философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Кризата, която виждаме в България, не е българска, подчерта тя и обясни, че политическото навсякъде по света от една страна е фрагментирано, а от друга страна се е превърнало в едно поле за културни войни, т.е. разказване на света в черно и бяло. По думите ѝ работата на изследователите е да покажат, че светът не е черно-бял.  Нашата форма на съпротива би била да му придадем шареност, посочи социологът.

"Опитваме се да покажем как популярната култура ни дава достатъчно много ресурси, именно за да можем да си въобразяваме този свят през различни форми и да го виждаме като многоцветен, да не се даваме на това черно-бяло деление, което е много лесно, обаче ни подвежда и не ни позволява да си конструираме заедно свят".

Бих се радвала, ако политическите елити се обърнат към гражданите, за да ни ангажират емоционално, и да дават ресурси на гражданите да се ангажират с политическото, каза Минева. Според нея е хубаво партиите да се върнат при гражданите и да видят какво казват, но не го правят.

По думите ѝ проблемът е, че голяма част от хората не гласуват. Партиите започнаха да говорят на твърдите си ядра, а всъщност те трябва да говорят на тези, които не искат да излязат да гласуват, за да ги убедят да го направят, подчерта тя и бе категорична, че на думата "коалиция" трябва да ѝ се върне ореола.

В предаването "Преди всички" Мила Минева разказа и за предстоящата днес международна научна конференция в памет на проф. Ивайло Дичев.

Едно от нещата, които той правеше, е, че непрекъснато събираше общности от изследователи около себе си, подчерта тя и добави мнението си, че и тази конференция ще успее да направи същото.

"Конференцията е изключително шарена. Тя се занимава с всякакви неща – от музика до мемета, но и всичко, което можем да си представим и което е свързано с начина, по който днес придаваме смисъл на живота си, ще бъде предмет на тази конференция. Най-важното е тъкмо това многообразие. Не се опитваме да даваме отговори на някакви въпроси, опитваме се да поставяме въпроси. Колкото повече подходи имаме към света, в който живеем, толкова повече шансове имаме да го разберем. Светът е много шарен. Трябва да се научим да живеем с тази шареност", коментира социологът.

Конференцията ще продължи и утре.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.