За измерване на инфлацията статистиката ще наблюдава през 2024 година над 40 000 регистрации на цени месечно в областните градове на страната

Националният статистически институт (НСИ) вече работи по новата потребителска кошница, по която се отчита инфлацията, като тя е актуализирана на база на потреблението на стоки и услуги от домакинствата през изминалата година. В новата потребителска кошница стоките и услугите са с една по-малко от миналата година – 852, съобщи председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов в интервю за БТА.

Отпаднали са 4 стоки и са добавени 3 нови, каза доц. д-р Атанас Атанасов. Нови са например уред за здравословно готвене и новите видове фотоапарати, а в същото време от потребителската кошница отпада малкият компактен модел цифров фотоапарат, който почти не се ползва вече. Отпадат също и цена за минута разговор и SMS от предплатена програма, посочи председателят на НСИ.

Той допълни, че са актуализирани разновидности на билети за влак в различни дестинации, наблюдавани вестници и списания, банкови услуги, пакетни телекомуникационни услуги. През 2024 г. се планират над 40 000 регистрации на цени месечно в областните градове на страната. По този начин всеки месец изчисляваме национална инфлация и хармонизиран индекс, който служи за сравнение с останалите страни от ЕС и е критерий за влизането на България в Еврозоната, посочи още председателят на НСИ.

Кога ще мерим регионалната инфлация?

Поне една година ще отнеме подготовката за изчисляването от НСИ на регионалната инфлация, посочи доц. д-р Атанас Атанасов. Той съобщи, че от началото на 2024 г. НСИ е започнал да сключва споразумения с големите хранителни вериги, които са се съгласили да предоставят детайлна информация всяка седмица. В момента разработваме алгоритъм за обработка на тези данни, тъй като става дума за голям обем информация от всеки голям търговец, които трябва да бъдат обработени по подходящ начин, допълни председателят на НСИ.

Освен с хранителните вериги НСИ води разговори с банките, за да получи детайлни данни и информация за банковите услуги по обслужване на клиентите. Отделно от това, са започнали разговори за събиране и обработване на данни от административни източници за лекарствата, дърва за огрев, таксите за държавна поръчка във висшите училища и други.

 

 

В резултат на това обсъждане правителството пое инициатива за премахване на таксите за студентите в държавна поръчка, като мярка срещу демографската криза, напомни председателят на НСИ. Предстои поне една година да бъде тествано качеството на получаваните данни, да се разработи подходящ алгоритъм за обработка и контрол, и чак когато се убедим, че можем да изчисляваме данните по нов и съвременен начин, тогава ще уведомим официално Евростат и обществото, че имаме напредък в тази посока. Едва тогава ще бъдем в състояние да изчисляваме регионална инфлация, каза доц. д-р Атанас Атанасов и напомни, че в другите държави от ЕС този процес е отнел няколко години.

Цената на водата и новите изследвания

Във връзка с методиката, ползвана от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за определяне на цената на водата, председателят на НСИ отново напомни, че препоръките на националната статистика са да се използва медианният доход, който се определя от изследване на НСИ "Статистика на доходите и условията на живот (SILC)".

Той подчерта, че за тази промяна не се изискват поправки в законите или подзаконовата нормативна уредба, а само в документите, които се приемат от членовете на Комисията. Все още смятаме, че тази промяна е осъществима, тъй като става въпрос за социална поносимост на цената на ВиК услугите, посочи каза доц. д-р Атанас Атанасов и отново покани членовете на КЕВР да обсъдят този въпрос, за да бъде намерено най-подходящото решение.

Сред новите изследвания на НСИ през 2024 г. са потребление на енергия в транспорта, потребление на енергия в услугите, изследване на потребностите на заинтересованите страни от статистическа информация и др.,

Ревизираните данни за БВП

Ревизията на населението на България за периода 2012 – 2021 година на база Преброяване 2021 вече е направена и е изпратена на Евростат в края на миналата година, но все още не е обявена, защото в момента тече валидираща процедура на данните, съобщи председателят на НСИ.

Той допълни, че ревизия на оценките на БВП на човек от населението за периода 2012-2021 година ще бъде направена през септември 2024 година, съгласно планираната хармонизирана бенчмарк ревизия 2024 на Евростат. Тя се отнася за всички страни членки на ЕС и се провежда на всеки пет години.

Дигитализацията

Вече започна обновяването на дигиталната библиотека на Националния статистически институт с първия Статистически годишник с данни за 1908 година, който се състои от 525 страници. Тази година предстои да се сканират и публикуват всички статистически годишници на България в пълнотекстов формат – около 70 издания, всяко от тях със съдържание между 500 и 800 страници, каза председателят на НСИ. Следва сканирането и на изданията, свързани с преброяването на населението и жилищния фонд от 1880 година.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.