"Не мисля, че за одобрените проекти по Плана за обновяване на многофамилните жилищни сгради има някакъв риск". На първи юни ще бъде анонсирана втората енергийна общност в България. Тя ще се намира в Бургас

От днес - 30.05, до първи юни в Бургас ще се проведе конференция "Дни на енергийната ефективност и зелената енергия". Тя ще може да бъде проследена и онлайн. Събитието се организира от Центъра за енрегийна ефективност "ЕнЕфект", от Общинската мрежа за енергийна ефективност и от Община Бургас.

Най-големият враг на енергийната ефективност не са международните енергийни кризи, а  непостоянството в посланията на най-високо политическо равнище, обясни пред БНР Драгомир Цанев, Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

"И хората, и бизнесът губят ориентация. Не могат да предвидят какво ще се случи в бъдеще. Политическата решителност е най-важният фактор, който трябва да си осигурим, за да имаме успех в политиките за енергийна ефективност.

В цяла Европа, в целия разумен свят нещата се развиват с изумителна скорост и на технологично равнище, и на политическо, и на финансово. Устойчивата енергия е общо усилие".

Не мисля, че за одобрените проекти по Плана за обновяване на многофамилните жилищни сгради има някакъв риск, обясни Драгомир Цанев.

"Ако има, това ще предизвика изключително сериозни политически сътресения. Смятам, че нещата ще тръгнат и макар с известно закъснение, проектите ще бъдат реализирани. Това обаче са една много малка част от сградите, които имат нужда от обновяване. Публичните средства никога няма да са достатъчни, за да достигнат до всички граждани". 

Популизмът, заедно с икономическите интереси на големите производители на енергия, влияят негативно на посланията на най-високо политическо равнище, отбеляза експертът.

"Но икономическата логика рано или късно ще надделееНяма как винаги да субсидираме енергията от изкопаеми горива. Няма как винаги да държим цените на електроенергията субсидирани за крайните потребители.  Тази промяна рано или късно ще дойде. Сега беше моментът да я направим, тъй като борсовите цени на електроенергията не са високи. Ударът би бил много по-малък.

Ние бихме могли да намалим потребността от енергия чрез оптимизиране на жилищата и  чрез  участие в производството и споделянето на енергия в т.нар. "енергийни общности".

Той обяви, че на първи юни ще бъде анонсирана и втората енергийна общност в България. Тя ще се намира в Бургас. До момента имаше само една такава – в Габрово.

"Тя е с участието на Община Бургас, която предоставя терен и сграда. Общината се ангажира и да консумира голяма част от произведената енергия. Гражданите участват във финансирането на инвестицията и получават приходи.

В моменти на политическа несигурност местните общности са тези, които дават добрите примери". 

Архитектурните концепции се оптимизират спрямо климатичните условия, разказа още Драгомир Цанев в предаването "Хоризонт до обед". 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.