Изготвена е окончателната съдебномедицинска експертиза за смъртта на българския граничен полицай Петър Бъчваров. Той загина при стрелба край границата с Турция.

Вчера наблюдаващите прокурори са получили и искане от разследващите в Турция да им бъдат изпратени събраните доказателства по делото, информира обществената телевизия.

Агенция "фокус" пипомня, че изстрелът, довел до смъртта на граничния полицай, е произведен директно срещу него, по безспорен начин.

Използвана е съвременна криминалистична техника и технически средства. Целта беше да се установят мястото откъдето са произведени изстрелите и тяхното направление, уточниха още от прокуратурата.

В района на 242-ра пирамида до село Голям Дервент, където беше убит граничният полицай Петър Бъчваров, български и турски следователи направиха следствен експеримент. Възстановяването на събитията имаше за цел да потвърди мястото на произведена стрелба.

Действията по разследването бяха извършени от българската страна на пограничната ограда, на мястото, където бе застрелян български граничен полицай. Целта на следствения експеримент бе да се установи откъде са произведени изстрелите срещу българския граничен патрул, тяхното направление, да се уточнят наличните свидетелски показания. На мястото е използван мобилен център за разследване (криминалистична лаборатория), в т.ч. дрон, 3D скенер и др.

Следственият експеримент потвърди, че при откриването на стрелбата българският граничен полицай се е намирал близо до открития отвор в телената ограда. Смъртоносният изстрел е бил произведен фронтално срещу него с гладкоцевно оръжие, най-вероятно ловна пушка. Установено е, че проектилите са сачми, много от които при преминаването си през оградата са се раздробили. Смъртоносният изстрел е бил последван от други, идващи отстрани по посока на автомобила на българския патрул. Впоследствие стрелецът (и неговият спътник, както сочат доказателствата от паралелното разследване в Турция), са се изтеглили.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.