Финансовият министър Горанов разпоредил проверка на Държавната комисията по хазарта за несъбрани 250 млн. лв. данъци към държавата

"Получихме сигнал в Министерството на финансите, който е изпратен и до прокуратурата, в който се твърди, че през годините ДКХ така е определяла организирането на събирането на таксата за игрите на един от хазартните оператори, че са спестявани държавни такси", обясни по-късно в интервю за предаването "Лице в лице" по бТВ Владислав Горанов.

На въпрос дали някой не се е облагодетелствал от такава голяма сума като 250 млн. лв., Горанов отговори:

"Нека да не бързаме. Но по принцип много хора се облагодетелстват от приходната част на бюджета, като избягват плащането на данъци".

Сигналът за проблема е подаден от братята Цветомир (Цеката) и Боян Найденови и техния баща Стефан Найденов, известни като "Цеките". Те са сред основателите на "Еврофутбол" в началото на 1990-те години и дългогодишни съдружници на бизнесмена Васил Божков, който държи 51% от лотарията. В момента има тежък конфликт между Найденови и Божков, свързан със собствеността на компанията за залагания "Ефбет" (Efbet).

Найденови са сигнализирали четири държавни институции - Главна прокуратура, Специализираната прокуратура, Министерството на финансите и Националната агенция за приходите. От НАП вече потвърдиха, че ще направят проверка на лотарията, чиято цел е да изследват дали е платен коректен размер на корпоративния данък.

Властите проверяват сигнал за сериозен проблем с облагането на най-голямата частна лотария на пазара – "Националната лотария". Според сигнала, потвърден от още два независими един от друг източника, лотарията плаща занижена (пропорционално) сума на фона на държавния спортен тотализатор за едни и същи игри, защото ползва различна формула за изчисляване на държавната такса върху хазарта. Твърди се, че по тази причина комисията по хазарта е пропуснала да събере около 250 млн. лв. за последните пет години, пише "Медиапул".

Според сигнала, независимо че има лиценз за "моментни лотарийни игри", фирмата "Ню Геймс", чрез която оперира "Националната лотария", декларира и внася пред ДКХ не 15% върху залозите (тоест върху стойността на продадените лотарийни билети, които са ценни книжа), а 20% върху "таксите и комисионите за участие", тоест върху значително занижена сума. Така, таксата се плаща не върху общата сума на постъпленията от продадени талони, а върху приблизително наполовина по-ниска сума, която се получава, като се извадят средствата, върнати на участниците в игрите под формата на награден фонд.

Така излиза, че години наред Държавната комисия за хазарта, ръководена в момента от Александър Георгиев, не е забелязала, че държавната и частната компания плащат коренно различна такса за един и същи вид хазартна игра, уточнява в друга своя публикация "Медиапул".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.