Администрацията на ЦИК трябва да входира в регистъра всички постъпили заявления, дори и най-случайни. След това председателят на ЦИК разпределя преписките на докладчици. Само Комисията в нейния пленарен състав гласува решение. Докладът трябва да бъде приет с 2/3 мнозинство, обясни зам.-председателят на Обществения съвет към ЦИК

„В процеса на регистрация на административното производство, което извършва ЦИК, се гледа единствено актуалното състояние. Тоест как партията е записана в Софийския съд, където е регистърът и кои са представляващите. Не може да има две партии с едно име, включително и в бюлетините. Не може и да се добавят допълнителни имена спрямо актуалното състояние. Само когато се регистрира коалиция, тогава името ѝ може да бъде по-свободно и да включва и други елементи”. Това коментира в ефира на NOVA Стефан Манов, зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК.
Той обясни подробно как се регистрира дадена партия за избори:

„Трябва да сме наясно каква е процедурата стъпка по стъпка по регистриране на една партия. Това, което днес се случва - кой е първи и кой втори, няма значение. Администрацията на ЦИК трябва да входира в регистъра всички постъпили заявления, дори и най-случайни. След това председателят на ЦИК разпределя преписките на докладчици. Само Комисията в нейния пленарен състав гласува решение. Докладът трябва да бъде приет с 2/3 мнозинство. Ако това не се случи се постановява решение за отхвърляне, което може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. Смятам, че целият този път ще бъде извървян. Това не са прецеденти ситуации. През 2009 г. имаше подобна драма с регистрацията на „Синята коалиция”.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.