Със специална церемония бе отбелязано завършването на рехабилитацията на ВЕЦ –Сестримо. С това се отбелязва и цялостното приключване на рехабилитацията на каскадата "Белмекен- Сестримо- Момина клисура".
Ремонтът на ВЕЦ "Сестримо", като част от каскадата, е на стойност 4,4 милиона eвро. На днешната церемония присъстваха зам.- министърът на енергетиката Георги Самандов и министърът на околната среда и водите Петър Димитров.
Като част от каскадата "Белмекен-Сестримо- Момина клисура", ВЕЦ "Сестримо" ще гарантира сигурността на енергийната система, каза зам. - министърът на енергетиката Георги Самандов. Според него, България вече покрива европейските критерии за използването на зелена енергия.
Съветът на Европа постигна съгласие за 40% енергия от възобоновяеми източници до 2030 година в страните членки.
Меглена Антонова от "Грийнпийс" обясни пред БНР, че вече няма цели, които са индивидуални за отделните държави членки.
"Отговорността започва малко да се размива, но въпреки това секторът се развива. Наистина са важни тези системи за съхранение, като ПАВЕЦ "Чаира".
Тя обясни в предаването "Нещо повоче", че към настоящия момент момента фотоволтаиците произвеждат 35% от енергията, а малките ВЕЦ - 8%.
Съветът на ЕС прие и още едно условие - 49% от енергията в сградите да бъде от възобновяеми източници.
"Това е най-голямото предизвикателство, заедно с мобилността. Сградите в държави като България са един от най-големите консуматори. Консумацията е ключовият момент, както и дали тя ще се увеличава в бъдеще, или ще намалява. Държавата и бизнесът би трябвало да работят в посока на намаляване на консумацията от страна на домакинствата".
Разговорът по темата в България е по-пренебрегнат, обясни Антонова.
"До голяма степен това се случва и на европейско ниво. Протестите на фермерите стресираха европейските политици. Друг е въпросът дали наистина има крачки назад в тази посока".