Изпълнителният директор на парка Ивелин Михайлов е работил с "Нощни вълци", твърди ДАНС

Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) е оценила "Исторически парк" като финансова измама за 70 млн. лв. и има данни, че изпълнителният директор на парка Ивелин Михайлов е работил с руските служби. Това са двата най-важни извода от доклада на комисията за разследване на парка и Михайлов към Народното събрание, който бе изпратен към прокуратурата заедно със засекретена част с информация от ДАНС.

Освен със сигнал за финансови измами и държавна измяна, в него има описани и предполагаеми имуществени, изборни и данъчни измами. Комисията, водена от Цвета Рангелова от "Възраждане", спази срока за съществуването си от един месец и успя да проведе изслушвания на няколко институции по темата - Министерството на вътрешните работи (МВР), Националната агенция по приходите (НАП) и ДАНС, като така принуди държавата да наруши мълчанието си по отношение на казуса с парка.

В доклада си членовете на комисията изразяват единодушно мнение, че "Исторически парк" работи като финансова измама, която е започнала с незаконна продажба на акции, набирала е капитал нерегулирано с нереалистични обещания за печалба, след което е започнала да се финансира чрез масово теглене на кредити заради пропуск в банковата система. Някои от членовете се съгласяват, че "Исторически парк" е Понци схема, какъвто е и изводът на "Капитал" от поредицата разследвания на изданието, докато други използват по-общия смисъл на термина "пирамида".

Най-големият пропуск в дейността на комисията бе, че на изслушване така и не бе извикан съветът на директорите на дружеството "Исторически парк", както и мажоритарния собственик по документи Анатоли Савов, които да отговорят на въпросите на депутати. На последното събиране на комисията депутатите не можаха да дадат отговор и на самите себе си защо се е стигнало до тази ситуация, след като идеята те да бъдат повикани бе обсъдена и приета още на второто заседание. В съвета на директорите влизат Ивелин Михайлов, счетоводителят Николай Хитов и Боян Петков, по-известен като басист на група "Остава".

По-голямата част от доклада е публичен и може да бъде прочетен на сайта на парламента. Засекретената част, която се позовава на информация от ДАНС, е изпратена на прокуратурата като приложения. Тя бе представена на всички народни представители в петък на закрито заседание. "Капитал" се позовава на разговори с депутати, присъствали на закритата част от заседанието на Народното събрание в петък, когато докладът бе представен пред всички депутати, както и на разговори с участници в комисията.

Някои от тях изразиха разочарование от доклада и по-конкретно работата, която държавните институции са свършили по казуса. Според тях ДАНС се позовава предимно на информация от публични източници, като канали в Telegram, в които е имало призиви за сепаратизъм. Предоставеното от ДАНС не е добавило много към вече наличната информация за парка и трудно биха могли да създадат убедителна позиция в съд, ако се стигне до наказателно преследване за държавна измяна.

Единственото изключение е информацията, че Михайлов е работил с руските тайни служби, конкретно чрез връзките си с организацията "Нощни вълци", която е санкционирана от целия Европейски съюз (ЕС) през юли 2022 г. "Нощни вълци" има директен контакт с руския президент Владимир Путин и е финансирана от руското правителство. Тя участва в незаконното анексиране на Крим през 2014 г.

ДАНС не са дали подробности как са стигнали до заключението, че Михайлов работи с тях. Някои от източниците на "Капитал" изразиха предположение, че агенцията има повече информация, отколкото дава на парламента.

По груби сметки 70 млн. лв.

Числото 70 млн. лв., което се намира в доклада като оценка на финансовия размер на измамата, също идва от ДАНС. До нея агенцията е стигнала, като е сметнала общия сбор на финансовите потоци между десетките фирми около Михайлов и парка. Заради оскъдната информация не се разбира дали в тази сума влизат и парите от кредити, теглени от физически лица около парка. В случай че не влизат, то тогава сметката би могла да нарасне с милиони левове. Ако ДАНС се позовава само на данни от финансови отчети в Търговския регистър, това също би занижило допълнително сумата.

При изслушването си в парламента министърът на вътрешните работи Калин Стоянов отчете, че срещу парка, Михайлов и негови приближени има общо около 30 сигнала, които са пратени към прокуратурата, но всеки един от тях е приключил с отказ за образуване на производство. В тях има сигнали за престъпления по почти всяка глава от Наказателния кодекс. Депутатите в комисията, както и самият Стоянов, изразиха обосновани съмнения дали не става дума за умишлено прикриване на действия - т. нар. чадър.

По информация на "Капитал" от депутати от комисията впоследствие е станало ясно, че всички сигнали са минавали през трима едни и същи разследващи полицаи и са приключвали при двама прокурори от Варненската прокуратура.

В доклада е поставен голям акцент и върху завземането на село Неофит Рилски, в което се намира парка, както и цялата община Ветрино. По-конкретно комисията е обърнала внимание на огромния брой имоти, придобити чрез обстоятелствени проверки в общината. За десет години по този начин в общината са придобити над 1100 имота, при едва 5 хил. души население. Броят на сделките скача значително след 2016 г., когато започва строежът на парка. Докато през 2013 г. по този начин са придобити 79 имота, през 2023 г. сделките вече са 210. За някои от имотите е документирано, че са придобити от трети лица, след което са прехвърлени на фирми на Ивелин Михайлов или бившата му съпруга Вася.

Въпросът с данъчните престъпления е по-сложен. Паркът е успял да плати част от задълженията си към хазната в деня, в който директорът на приходната агенция Румен Спецов гостува на парламентарната комисия - на 24 юли. НАП е възложила данъчни проверки с пет години назад, но не е ясно кои дружества или физически лица обхваща тя. Срокът от пет години също може да е прекалено кратък - през август 2019 г. "Исторически парк" вече набираше капитал от години, което не бе отразено в счетоводството на дружеството, защото акциите се продаваха от физически лица на физически лица, в разрез със Закона за публично предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). По информация на "Капитал" НАП не разглежда възможността за фалшифициране на счетоводство, което според депутати до голяма степен обезсмисля проверката.

азвръзката ще зависи от прокуратурата

Силната страна на комисията бе даването на гласност на вече налична информация за схемата около "Исторически парк". Слабата страна се оказа намирането на нова информация. Един от депутатите, с които "Капитал" разговаря, коментира, че проблемът с финансовата измама е, че все още действа и съответно престъплението не е завършено. Затова и комисията е решила да се фокусира върху имотните измами, които са по-лесни за доказване, а и по-лесни за обяснение на широката публика.

Така развръзката остава с много неизвестни. Първата е дали прокуратурата ще се задейства и ако да - по кои сигнали. В случая с държавното обвинение стоят още много въпроси - дали тя ще може (и дали ще иска) да докаже финансова измама, дали има допълнителна събрана информация и дали чадърът над Михайлов е на местно или национално ниво. Прокуратурата бе единствената институция, която не се отзова на поканата на комисията.

Втората е докога ще оцелее финансово схемата. От месец насам Михайлов и негови близки провеждат кампания за набиране на средства за спасение на парка, който няма оперативни приходи. До тази ситуация се стигна, след като Българската народна банка (БНБ) разбра за схемата за теглене на множество потребителски кредити от едно и също физически лице в рамките на две седмици, в който период не се обновява досието му в Централния кредитен регистър (ЦКР).

Именно тези пари поддържаха парка, като новите средства се използваха и за плащане на стари вноски, и за нови строежи, което по дефиниция го прави Понци схема. Хора, теглили кредити по този начин, говориха и пред депутатите в комисията. Ивелин Михайлов публично е признавал в свои видеа, че банките вече отказват да работят с хора и фирми около парка.

По информация на "Капитал" моментът, в който паркът, дружествата и физическите лица около него не могат да изплащат задълженията си, вероятно вече е настъпил. Към това сочи и спирането на някои строителни дейности.

В свои видеа приближени на Михайлов твърдят, че чрез кампанията за дарения са набрали около 200 хил. лв. - крайно недостатъчна сума за поддържане на схемата дори за един месец. Най-тежкият момент вероятно предстои през идните седмици, когато физическите лица, на чието име са кредитите, няма да могат да покрият вноските си и ще изпаднат в неплатежоспособност. Въпросът, който остава, е как точно би изглеждал фалит на подобна плетеница от дружества и хора.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.