Сарафов сам се обяви за жертва на "Осемте джуджета", а тази своя снимка с Петьо Петров - Еврото определи като постановка. Не направи нищо обаче за публичността по казуса. Съдът окончателно прие, че бизнесът на Илия и Явор Златанови е завзет от групата около Петьо Петров - Еврото
Прокуратурата отказва да предостави доклада от проверката на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с казуса "Осемте джуджета". "Сега" поиска документа по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), но зам. главният прокурор Елена Каракашева, упълномощена от и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов да отговоря по закона, постанови отказ.
Сарафов обяви, че е възложил проверката на делата от групата "Осемте джуджета" на Софийската апелативна прокуратура пред Висшия съдебен съвет на 6 юли 2023 г. Тогава той беше току-що сложен на поста и.ф. началник на държавното обвинение и твърдеше, че "казусът "Осемте джуджета" ако не бъде разследван обективно, всестранно и пълно, е препятствие пред нормализирането на прокуратурата. И прокуратурата не може да продължи без този казус да бъде изчистен по категоричен и обективен начин".
"Както обществото, и институцията прокуратура имат необходимост този казус да бъде разследван и изяснен, и изчистен докрай във всички негови аспекти, във всичките му разклонения и метастази, така и аз лично като магистрат имам потребност и необходимост именно от това", каза още тогава Сарафов.
Близо 2 години по-късно е ясно единствено, че прокуратурата сложи точка на основното разследване от сагата, като го прекрати. В момента постановлението за прекратяване на Софийската градска прокуратура се проверява от апелативната прокуратура. Докладът от ревизията на делата и преписките по "Осемте джуджета" е приобщен точно към прокурорската преписка, обяснява Каракашева.
В отказа си Каракашева застъпва абсурдната теза, че в приложното поле на ЗДОИ попадат актовете на съдебната власт, които са част от извършваната от тях административно правна дейност и са издадени в изпълнение на административните им функции като част от държавния апарат. Затова и ЗДОИ е неприложим към искането на "Сега".
Достъпът до информация, свързана с конкретно наказателно производство, може да бъде разрешен само от наблюдаващия прокурор, пише още в отказа на Каракашева, който изцяло копира отказите на прокуратурата да предостави актовете си по дела от обществен интерес.
Според адвокат Александър Кашъмов, директор на Програма "Достъп до информация" това тълкуване на прокуратурата противоречи на закона и на съдебната практика. Адвокатът смята, че прокуратурата става все по-затворена. Той напомня и тълкувателното дело 6/2024 г., образувано от Върховния административен съд по искане на Сарафов в последните дни на м.г., чиято цел е именно да превърне прокуратурата в още по-непрозрачна и безотчетна институция. Тълкувателното дело е насрочено за разглеждане за 30 април. Тогава съдиите само ще преформулират въпросите на Сарафов, като по този начин ще опитат да легитимират искането на Сарафов, тъй като е спорно дали той като и.ф., а не титуляр изобщо има правомощие да инициира тълкувателно дело.
ОКОНЧАТЕЛНО
Кръгът "Осемте джуджета" около Петьо Петров - Еврото е завзел незаконно бизнеса на Явор Златанов и баща му Илия Златанов чрез промяна на собствеността и управлението на фирмата им "Изамет 1991".
Това стана окончателно ясно, след като Върховният касационен съд (ВКС) не допусна до обжалване решението, с което завземането на фирмата беше прогласено за нищожно, разказва "Лекс".
Преди 4 години Явор Златанов заведе дело в Софийския градски съд (СГС) и той прие за невзети решенията на Общото събрание за завземането на фирмата му от подставеното лице Кристиян Христов.
До 2019 г. самите баща и син Златанови са имали спорове за фирмата си и тогава Илия Златанов потърсил помощ от Петьо Еврото. Бизнесменът разказа пред АКФ, че вместо помощ, Петров и кръгът около него присвоили бизнеса, парите и злато за над 4 млн. лева на семейството. Синът му Явор пък разказа, че е бил арестуван и изнуден да се подпише, че се съгласява с увеличаване на капитала на дружеството, приема за съдружник близкия до Петьо Петров – Кристиян Христов, както и двамата с Илия Златанов вече да не са управители на "Изамет", а управлението да поеме Христов. Подписването е станало в болница „Лозенец“, където Явор Златанов е бил откаран от ареста, за да му бъде извършена спешна хемодиализа, и е подписал под заплаха за живота му.
Всички съдебни инстанции се съгласиха, че Общо събрание за вземане на тези решения изобщо не се е случило и именно това успя да докаже Явор Златанов в съда.
В хода на делото се разбра, че Явор Златанов е бил зловещо изнудван, след като през 2019 г. е бил арестуван и му било обяснено, че за да излезе от ареста, трябва да прехвърли дяловете си от "Изамет", а междувременно бил лишен от парите, златните си монети, автомобилите, фабриката, готовата продукция и складовите си наличности за 2 000 000 лева.