"Недофинансираната пенсионна система няма шанс за оцеляване без интелигентно отношение към миграцията. Имаме сериозна диаспора в Западна Европа - при подходяща среда би могла да се върне"
До 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Тези данни ще бъдат представени на форума на хотелиерите "Кадровият недостиг в туризма – хора, решения, бъдеще".
В ЕС най-добре представящите се икономики в последните години не са традиционните лидери като Германия и Франция, а южните икономики – Италия, Испания, Португалия, донякъде Гърция. Това го постигнаха благодарение на възстановяването на входящия туризъм след ковид и на интелигентно управление на миграцията, за да се компенсират негативни демографски тенденции, обясни пред БНР Веселин Данев - председател на Българската хотелска асоциация.
"Демографията, картите, които са ни раздадени в България са такива, че в цялата икономика има сериозен спад на най-младите. Това е кохортата, родена по време на Виденовата криза. Те като поколение са доста по-малко от всички останали около тях. От 2019-а досега по данни на НСИ работещите в държавата са намалели с 10%."
Не беше направен добър анализ на последствията от Шенген, смята Данев за персонала от трети страни, който е напуснал работните си места у нас след падането на ограниченията.
Недофинансираната ни пенсионна система няма шанс за оцеляване без интелигентно отношение към миграцията, коментира Веселин Данев в предаването "Преди всички".
По думите му, стимулите за входящия туризъм следва да са водещи.
Имаме сериозна диаспора в Западна Европа, която при създаването на подходяща среда би могла да се върне. Това е примерът на Ирландия, подчерта председателят на Българската хотелска асоциация и акцентира върху "политиките със срок на годност повече от 3 месеца". През годините на управляващите са били предлагани много конкретни мерки, заяви категорично Данев.
Неговият бизнес използва работници от 9 държави. От 3 до 8 месеца варира оформянето на документите им.
"Нашите нива на заплащане, нашите заплати като статистика са доста над тези, които се отчитат средно за сектора. Тези нива, които експортно ориентираните хотели плащат на колегите, които идват отвън, са абсолютно конкурентни в паневропейски мащаб. Ние си сверяваме часовника. Но никъде по Средиземноморието няма такава висока данъчна тежест върху най-ниско платените работещи – върху сезонния персонал. Навсякъде голямата част от данъците, които те плащат, си ги вземат обратно, ако работят сезонно, защото са част от техния необлагаем минимум, какъвто в България няма."
Следва да има разговор искаме ли да развиваме туризма като сериозна част от нашата икономика или да го оставим на оцеляване, както досега, настоя Веселин Данев.