Индикативният списък с желаещи да инвестират в енергийния преход набъбна с 27 нови предложения

Заявените инвестиционни намерения по линия на енергийния преход в най-засегнатия въглищен регион – Стара Загора, достигнаха 11 млрд. лв. От 12-и към края на септември обявените индикативни намерения за инвестиции вече са 39. Срещу тях се обещават 10 604 работни места и 11 228 запазени стари. 

Това обяви енергийното министерство по повод напредъка по работата върху териториалните планове за справедлив преход на Стара Загора, Кюстендил и Перник. Стара Загора е единствената област, за която бе преценено да се отпусне финансиране за големи предприятия  - традиционно европейското финансиране се очаква да бъде насочено към малки и средни предприятия, като допускането на големи предприятия за бенефициент следва да бъде защитено. 

Първоначалният списък с индикативни намерения за големи инвестиции бе един от поводите за обтягане на напрежението с енергетици и миньори през септември. Много от включените инвестиции и инвеститори в списъка бяха разкритикувани. Така енергийното министерство изпрати втора покана с хоризонт за заявяване на намерения до 6 ноември. 

В рамките на този срок са заявени 27 допълнителни намерения за големи инвестиции. Пълният списък е обявен на сайта на енергийното министерство. Впечатление прави наличието на много по-големи инвестиции от първоначалните. Така например „Монбат“ първоначално бе заявила инвестиция от 30 млн. евро за изграждане на система за сглобяване на системи за съхранение на енергия, сега обявява намерение за инвестиране на близо  1,2 млрд. лв. – вече за масово производство на клетки и батерии за съхранение. Нови големи проекти са заявили и „Брикел“ ( сред които за изграждане на нов топлоизточник на площадката на ТЕЦ Брикел, Завод за производство и съхранение на електроенергия и зелен водород, чрез използване на слънчевата енергия ), както и „Ей и Ес Марица Изток 1“ – предвиждат се инвестиции от близо 1,4 млрд. лв. за трансформация на единия блок на ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово в съоръжение за съхранение на енергия базирано на технологията на топена сол с капацитет 345МВ и промяна на горивната база на другия блок на ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово към 100% изгаряне на гориво, произведено от общински отпадък. Тези инвестиции не са с гарантирано финансиране – те ще трябва да се състезават по процедури, които тепърва ще се обявяват по програмата за регионално развитие. 

Големият интерес за инвестиции в региона на Стара Загора бе изтъкнат и от премиера Николай Денков в рамките на инициативата му да отговаря на въпроси по повод изтеклите 6 месеца от началото на мандата. Денков обяви, че днес ще се среща с белгийски инвеститори за инвестиция от порядъка на 1 млрд. лв., очаква се утре МС да одобри други инвестиции също за 1 млрд. лв. Според Денков инвеститорите оценяват факта, че има стабилизация на политическата ситуация и подобряване на средата за правене на бизнес.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.