Отбелязваме 187 години от рождението на Васил Левски. За паметта, думите и делата на Апостола, както и за новите архивни доказателства, относно живота и делото му – разговор в "Нашият ден" с историка Виктор Комбов.

Последните години от живота на Апостола са най-интересни за изследователите на Българското възраждане, поради факта, че има много запазени документи от периода, заявява Комбов. Тогава Вътрешната революционна организация е създадена, а османската полиция успява да внедри свои агенти сред комитетските дейци. Поради това много информация за дейността на българското освободително движение е документирана и съхранена.

Изключително ценни находки, свързани с Васил Левски, има в османския архив в Истанбул. През 2018 година българските изследователи получават информация, че там се намира оригиналът на така наречената "овална снимка", с помощта на която османските власти са издирвали Левски. Комбов лично заминава за Истанбул и се уверява, че снимката наистина се пази там в набор от 15 документа – своеобразното полицейско на Васил Левски, съдържащо информация за неговата дейност срещу Османската империя.

От този ключов момент нататък започват да се откриват нови документи, запълващи някои неизвестни в историческия разказ за освободителното движение. Намерен е сръбският паспорт на Ангел Кънчев, помощник на Левски в основаването на революционната мрежа. Документът е взет от граничната полиция при претърсването на тялото на самоубилия се Кънчев, чийто план да се прехвърли при българската емиграция в Румъния бива осуетен.

Два открити документа доказват, че Димитър Общи прави опит за самоубийство, след провала на Арабаконашкия обир. Това означава, че преди да издаде всичко, което знае за революционната организация, Димитър Общи е имал намерение да изпълни своя дълг до край.

Две телеграми от 13 и 14 декември на 1882 година, разменени между Дунавския вилает и Великото везирство, разкриват куриозен случай, в който османските власти са били сигурни, че са заловили Левски, но се оказва, че арестуваният е турчин на име Осман.

На 28 декември е изпратена официалната телеграма, с която е обявено истинското залавяне на Васил Левски. Това е първият автентичен документ за момента за ареста, от който става ясно, че Левски е издирван в продължение на 7-8 месеца. Интересен въпрос, който вълнува Комбов, е кога и кой осигурява на властите снимката на Левски – отговорът е ключът към предателството, смята историкът.

Компов споделя онези думи на Апостола, които, според него, най-ясно разкриват светлата му и достойна личност. В писмо до Ловешкия комитет, изпратено, след като вече има арестувани и предателството е факт, Левски пише: "Пък вие занапред дързост! Запрените запрени, а другите трябва да мислят, че са полагали клетва." Малко след това по най-дръзкия начин Левски лично отива в Ловеч, за да спаси архива на комитета, който би бил опасно оръжие в ръцете на властите.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.