Става дума за поне 30 - 40 млрд лв., които ще плати България, а реално става дума за много повече пари, а новите блокове на АЕЦ ще започнат да се изплащат след 15 години, каза Славчо Нейков

Три принципни въпроса за решенията на парламента за изграждането на нови ядрени мощности – 7 блок на АЕЦ Козлодуй, постави пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

"На първо място не ми стана ясна защо беше това бързане. Второ - на какво правно основание НС се занимава с тези теми, въпросът ми е свързан и с кадрите и подхода за изграждане на тези мощности. Третият принципен въпрос за ядрената енергетика, за напълно новото развитие на енергийните пазари, че досега никой от политиците не каза как ще се изплатят тези вложение“, попита енергийният експерт.

„Аз съм в изгодната позиция, че не съм политик и нямам претенции за постове в държавни институции и с интерес наблюдавам всички изказвания. За мен има принципни въпроси свързани с политиците и парламента, на които още няма отговор“, аргументира питането си Нейков.

И сподели: "Никога не съм криел поддръжката си за ядрената енергетика, но бързането е смущаващо. В рамките на по-малко от 2 месеца, има две решение на НС за новите мощности и се създава усещането по-скоро, че някой ни уведомява за решения без детайли, вместо да ни убеди предварително като общество, защо са необходими тези решения и каква ще е ползата от тях. Става дума за поне 30 - 40 млрд лв., които ще плати България, а реално става дума за много повече пари."

„Ако погледнете самите решения в Държавен вестник, единственото правно основание е от Конституцията, където по принцип парламентът взима решения. По Закона за ядрена енергетика се дава право за решения на изпълнителната, не на законодателната власт. Тези въпроси имат нужда от ясен отговор – къде е прозрачността. Не става дума за контрол върху изпълнителната власт, а за пряко вземане на решение от парламента. Този принципен въпрос за прозрачността и законосъобразността на парламента има нужда от отговор“, коментира Нейков.

Той допълни, че има финансови въпроси свързани с тези решения и припомни, че „министърът на енергетиката беше в Украйна, където е ставало дума за продажбата на оборудването на АЕЦ Белене и парите трябва да влязат в предприятието за новите мощности“.

„В НС има още една комисия, която има пряко отношение по въпроса – за пряко участие на гражданите и гражданското общество по такива ключови теми. А тази комисия мълча при промените на Конституцията, мълча и кой да бъде назначен в Конституционния съд, и сега мълчи по тема за харченето на толкова много пари и то по проект с въпроси, свързани за ядрената безопасност на населението. Има нарушаване на правовия ред от гледна точка на правила определени от Евроатом и конвенцията за опазване на околната страна. От парламента ясно да се чуе, на какво правно основание се занимава с тези въпроси“, коментира експертът в ядрената енергетика.

Според него когато се даде отговор на правните въпроси, ще се стигне и „до това детайлите и провежданата процедура, това е друг въпрос“.

Нейков обясни, че за изграждането на 7 блок ще се необходими 300 висококвалифицирани специалисти и до 10 000 средноквалифицирани кадри - заварчици, работници: „И поставих въпроса, откъде ще ги вземем? Как ще внасяме хора за изграждане на ядрени мощности? Дори да се намерят тези хора ще искат инфраструктура – болници, жилища, училища!“

„Никой не говори от политиците, как тези пари ще се възстановят. А ние говорим за проект, който ще започне да се изплаща след 15 години. Някой трябва да направи тези сметки като прогнозира какво ще стане след 15 години“, коментира Славчо Нейков.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.