Първият сериозен стрес-тест за новата конфигурация ще е определянето на персоналния състав на Министерски съвет, казва социологът

Има ли страх за загуба на електорален потенциал, защото има сериозно недоверие между лидерите и избирателите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Как ще приемат хората това редовно управление. Пред ФАКТИ говори социолог Елена Дариева.

- Г-жо Дариева, като спасителен пояс или последен шанс изглежда коалицията между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ?
- За мен не е нито спасителен пояс, нито последен шанс. Просто съществуващото разпределение на мандатите в настоящото Народно събрание налага търсенето на политически консенсус като норма на поведение между политическите субекти. Просто трябваше да се търси решение и беше необходим консенсус, за да се стигне до това обединение. Големият въпрос, който изниква сега, е с доверието между двата политически субекта. И първият сериозен стрес-тест за новата конфигурация ще е определянето на персоналния състав на Министерски съвет. Интересно е да видим кой ще е финансов министър. Дали ще се стигне до предлагане на същия персонален състав, който академик Денков обяви преди дни, както и дали единствената фигура от ГЕРБ-СДС в този кабинет ще бъде Мария Габриел - вицепремиер и министър на външните работи. Това за мен са интересните въпроси и те ще дадат отговора, който ще предопредели дали ще спадне конфронтация, или напротив - тя ще става по-силна. Ако Мария Габриела е единственият представител на ГЕРБ в кабинета, то може да очакваме щети сред електората на ГЕРБ. Ако ГЕРБ получи повече представители в Министерски съвет, това ще доведе до щети сред електората на ПП-ДБ и те няма да са никак малки. ПП-ДБ направиха позитивна предизборна кампания, минаха през общите разговори, но през цялото време казваха „не“ с ГЕРБ. А сега се стига до съставяне на кабинет с втория мандат, но съвместно с ГЕРБ. Така получаваме ситуация на сближаване между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Как ще бъде разчетено това от двата електората? Нали точно срещу това се бореха ПП-ДБ. С този ход за общ кабинет ГЕРБ-СДС излиза от изолация.

- По-малко важен ли е, понеже спомняхте поста на финансовия министър, постът на министър на правосъдието, който ще трябва да поиска отстраняването на главния прокурор…
- Въпросът е много интересен. Затова казах, че първият голям тест, през който този кабинет ще мине, е реденето на персоналния състав.

- Защото виждаме и още един сюжет, който се движи паралелно – действията и случващото се в прокуратурата. И там се говори за политически лидери…
- Нека да видим фактите. Прокуратурата е институцията, която трябва да гарантира спазването законите и правовия ред в страната. Но пресконференциите и изявленията на главния прокурор демонстрират тезата за политическо вмешателство в работата на прокуратурата. Това е сюжет, за който отдавна говорят ПП-ДБ. Но при паралелното развитие на двата сюжета те и взаимно се допълват. Виждаме отношенията на магистрат от рага на Гешев, виждаме неговите реакции към определени партии и няма как тези негови изказвания да не се отразят негативно на имиджа на ГЕРБ и ДПС, защото двете партии бяха персонално посочени. От думите на Гешев вече последваха и реакции на партии. БСП след изявление именно на Гешев се оттеглиха от преговорите с ГЕРБ.

- А реакцията на БСП и „Има такъв народ“ да не участват в кабинет на ГЕРБ ли доведе до ситуацията, в която ГЕРБ склони на условията на ПП-ДБ?
- Отново трябва да се върнем към на големия въпрос за доверието. Партията на Борисов е първа на изборите и видяхме, че той имаше план „А“ и план „Б“. Първоначално план „А“ – кабинет с ПП-ДБ, не се разви много добре. Поначало за Борисов бе крайно нежелателно да прави правителство с ДПС. Неговата стратегия през цялото време бе търсене на общи съвместни действия именно с ПП-ДБ, въпреки че те се явяват основните негови критици и опоненти.

- Да смятаме ли тогава, че Борисов – на база компромиси, разбира се, постигна своето? Кой извади по-големи ползи от ситуацията…
- За мен това в по-голяма степен това е успех за ГЕРБ-СДС. Те платиха голяма цена, но все пак се върви към съставянето на редовен кабинет, защото алтернативата бе нови избори. Така че съставянето на кабинет може да се интерпретира като успех за всички. Просто нови поредни предсрочни избори са крайно нежелателно нещо за българската политическа система.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.