"Единствените кабинети в последните 25 години, които са стартирали с по-голямо доверие, отколкото недоверие, са само два, и то в първите месеци. Това са правителствата на Сакскобургготски от 2001 година и Бойко Борисов с първия му кабинет през 2009 година", посочи социологът
Реформите са абсолютно задължителни, защото има серия нереформирани сектори. Не може да се държат високи дефицити, трябва да се съкращават разходи и да се правят реформи иначе няма как да се постигне дефицит от 3% в бюджета. Най-големият риск, който се вижда пред това правителство, е социалното недоволство заради високите цени. Това може да доведе до напрежение между коалиционните партньори и евентуално до нови избори. Това заяви социологът от "Тренд" Димитър Ганев в ефира на Нова телевизия, цитиран от novini.bg.
"32% одобрение за кабинета е сравнително добър старт. Сравнихме в последните години как се движело одобрението към различните кабинети в първите им месеци на работа. Това, което прави впечатление е, че тези стойности се доближават до резултатите на правителството на Кирил Петков, които сме измерили през януари 2022 година. Той почти изравнява доверие и недоверие. Но примерно с други редовни кабинети, като този на Николай Денков, това правителство стартира с малко по-висока подкрепа", обясни социологът.
По думите му това се дължи на факта, че електоратите на отделните партии, които бяха част от сглобката, не са били много доволни от това управление. "Първо - при избирателите на ПП-ДБ имаше напрежение, защото са партньори с ГЕРБ и ДПС. Електоратът на ГЕРБ тогава не възприемаше този кабинет като свой, защото имаше друг премиер. За сравнение единствените кабинети в последните 25 години, които са стартирали с по-голямо доверие, отколкото недоверие, са само два, и то в първите месеци. Това са правителствата на Сакскобургготски от 2001 година и Бойко Борисов с първия му кабинет през 2009 година", посочи Ганев.
Проучването е на „Тренд” по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице” сред 1003 души на възраст 18+.