Старото така или иначе си отива, но от гражданите зависи интензитетът на този вече стартирал процес

Бойко Борисов днес от Пловдив: “Ние сме се позиционирали първа политическа сила. Аз искам ГЕРБ да управлява!”.
Хубаво, ама вече четвърта година, с две изключения от шест проведени поредни предсрочни парламентарни избори, ГЕРБ са първа политическа сила, но не могат да съставят правителство. Предстоят 7-мите. Каква е гаранцията, че сега ще успеят?

Шансовете 51-вият Парламент да излъчи редовно правителство са минимални. Първите две сили няма да имат 121 мандата. Ще трябва да се включат малки партии, но кои? ПП-ДБ ще ограничат всички формации, за които се съмняват, че влияние в тях има Делян Пеевски. А и още отсега изискват от Бойко Борисов да докаже абсолютна еманципипация от него, ако иска да разговарят, като идеята им е оформяне на антиПеевски парламентарен фронт.

Е, как мислите, че това ще се случи? Защото не виждам Борисов в тази роля. Нито Пеевски да го допусне.

Новият парламент ще бъде преломен и знаков. И е много вероятно, ако ГЕРБ не успее за пореден път да състави правителство с първия мандат, евроатлантическите стратегически партньори на България да преосмислят изобщо полезността на тази партия като първа политическа сила в този й вид, защото не може да осигури и гарантира стабилно и предвидимо управление. Това е от една страна. От друга - ще продължи спада на електоралната й тежест и ще започнат вътрешни процеси на недоволство и роене, поради невъзможността на нейния лидер да предостави на актива си излаз към изпълнителната власт.

Борисов коментира с нежелание вчерашното изказване на президента Румен Радев и задочния му скандал с Делян Пеевски.

"От това, което президентът каза, е прав в едно - всички трябва да се позиционират. Аз съм се позиционирал за първа политическа сила - който иска да се застава около първия, е добре дошъл. Отсега трябва да се позиционираме за планирането на правителство" - каза още Борисов във Пловдив, в отговор на президента Румен Радев, който вчера задочно упрекна Бойко Борсов, че се снишава по темата за случващото се в ДПС и държавата.

И допълни:

„Никога ДПС не са ме подкрепяли за нещо, никога. Аз от трибуната на НС се отрекох от тях. Но не отричам, че по време на сглобката с тях взехме най-трудните решения, когато всички се криеха – за помощта за Украйна, конституционната реформа, съдебната, бюджета...
Когато аз се сблъсквах с ДПС, президентът беше с тях. Когато аз се сблъсквах с президента, те бяха с него. Тогава никой не излизаше да каже да се позиционираме.
Аз с ДПС не съм работил, помагали сме си, когато сме имали нужда. Всеки да се стегне, да си изкара добър резултат, да се вдигне избирателната активност, за да можем да направим правителство. Ние, ако отсега започнем с „анти”, как ще направим правителство? В момента това, което се е случило, е ново разделение. С кой ще направим правителство? „Продължаваме Промяната-Демократична България” казаха, че около „Възраждане” трябва санитарен кордон“

Задочен коментар в тази връзка дойде днес и от ПП-ДБ, в лицето на Ивайло Мирчев, който от БНР призова Бойко Борисов и Ахмед Доган "да излязат и да кажат за Пеевски".

"....Когато президентът в няколко последователни интервюта говори за Пеевски, политиците не искат да се занимават с него. Борисов да вземе да излезе от храста, в който се е скрил. И вместо да си подава едното оченце, да излезе и да каже какво мисли за това, което се случва с Пеевски.
Ахмед Доган да даде едно интервю и да разкаже всичко за Пеевски, както направи Цветан Василев.
Трябва да направим така, че да не позволим да се роди нов Пеевски в България. Хора, които искат да дойдат на мястото на Пеевски, има много. Докато ние улисани в това да отстраним Пеевски от политиката и от обществото, има едни, които се готвят за скок да се наместят на неговото място. Страната трябва да се освободи от такъв тип хора и да заработят регулаторите най-после.
В момента се прави всичко възможно Пеевски да задържи капиите си в съдебната система, в прокуратурата, в службите, в регулаторите, във всички институции. Тази офанзива за избора на нов главен прокурор от ВСС е точно негова и се учудвам къде е Бойко Борисов по терена тук, защото и той се е скрил в храстите и само от време на време подава едното око плахо." - посочва Ивайло Мирчев.

Това ще са най-трудните, най-важните и най-опасните избори както за Бойко Борисов, така и за Делян Пеевски. При следващите пейзажът на картината ще е коренно различен, а те чукат на вратата на 2025 г.

И в крайна сметка - какво значение има коя ще е първата политическа партия, ако над 70% от българите откажат участие в изборния процес? Каква ще е нейната легитимност, а и на парламента, като цяло?

Крайно наложително е и българският народ да се събуди, за да не пропусне златната възможност за нормалност в държавата, която му предоставят “картите”. Старото така или иначе си отива, но от гражданите зависи интензитетът на този вече стартирал процес.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.