„Ние, гражданите, сами носим отговорност за днешното положение, защото със своя глас сами избираме и назначаваме хората, които да управляват държавата от наше име и в наша полза. Катарзисът, който изживяваме днес, е проява на решителния етап от борбата с мафията. След скандалните записи вчера, се показа видимата част от по-дълбоките процеси. От повече от година е ясно, че някой от водещите нови лица, които получиха обществена подкрепа от протестиращите граждани, не притежават умения и не покриват критериите за политическо лидерство. Това компрометира надеждите на много хора, че са се появили „борците“ , които ще ни отърват от задкулисието. Въпросните лица обезвериха хората, че нещо в България може да се промени.
Аз съм убеден, че България ще се върне в нормалната посока и ще надмогнем днешната криза. Бойко Борисов би трябвало да бъде осъден, ако имаме нормална  прокуратура и нормално обосновано обвинение на базата на извършено престъпление.“

С бившия посланик на България в НАТО и бивш министър на отбраната Бойко Ноев разговаряме за трилъра с балкански привкус, за мафиотските борби за надмощие, за нефелната правосъдна система и за най-важния въпрос - има ли път след блатото, в което попаднахме, не без собственото ни бездействие.

Бойко Ноев пред LIBERTA.BG...

 Интервю на Таня Анастасова
 

-    Господин Ноев, от 1 май насам сме свидетели  на нещо, за което дори най-ярките думи се оказват слаби - сътресение, преструктуриране на кръгове, мафиотска война, разтърсване, връщане към миналото. Каква е истинската картина под този видим спектакъл, доколкото окото Ви на експерт я вижда?

-    Българското общество и неговата политическа система са в нестабилно състояние, далеч преди 1 май, ако говорим за т. н. „атентат“- всички срещу главния прокурор. Естествено е, ние гражданите да сме изнервени от несбъдването на  очакванията ни за бързото постигане на желаната България. Но ние, гражданите, ами носим отговорността за днешното положение, тъй като в края на краищата, ние със своя глас избираме и назначаваме хората, на които  освен това и плащаме, да управляват държавата от наше име и в наша полза. Това, което виждаме като криза, е несъответствие между нашите очаквания и конкретния резултат от колективните ни действия, като общество. Макар да има и хора, които това положение ги устройва, мнозинството граждани е убедено, че България е завладяна държава от групови интереси, наричани „мафия“, „задкулисие“ и пр. Тези групови интереси имат и ярки представители, които се знаят и по име. Днешното  състояние на обществото може да се характеризира и като остро противоречие – първо между демократичния фундамент и принадлежността на България към Европа от една страна, и от друга –второ стремежът на мафията да използва държавния апарат за контрол над обществото и обсебване на общите материални ресурси за лични цели. За мафията пряко, или косвено стоят и външни интереси, които не ги устройва геополитическата ни принадлежност. За мен няма  съмнение, че първото ще надделее. Катарзисът, който изживяваме днес, е проява на решителния етап в тази борба. Разбира се, справедливостта няма да надделее само по себе си, без активните действия на гражданското общество.

-    След изявлението на Кирил Петков предната вечер и напускането на неговия депутат Радостин Василев и петчасовите записи, които представи на пресконференция, има ли индикации, че определени кръгове в държавата не искат да има редовно правителство? Ако освен вътрешна, това е и външна воля, от къде е посоката й?

-    След скандалните разкрития днес, се показа видимата част от по-дълбоките процеси. Да, беше очаквано мафията да не се предаде без бой. Няма да се учудя, ако има и други играчи на политическата сцена. Няма съмнение , че Кремъл търси и допринася с каквото може за нестабилността на България, като член на ЕС и  НАТО, че иска да създаде геополитически клин през България към Сърбия и Унгария, но това са само част от действащите фактори. По– големият проблем, според мен, идва от неспособността на онези фактори в България, които трябваше да изнесат тази битка. От повече от година вече е ясно, че някои от водещите нови лица, които получиха обществена известност и подкрепа от протестиращите граждани, не притежават уменията и не покриват критериите за политическо лидерство. Пълната липса на държавнически  умения, компрометира надеждите на много хора, че са се появили „ борците „ ,които ще ни отърват от задкулисието. За съжаление, последните  дни констатираме, че не само липсата на управленски опит е проблема, защото година и  половина бяха повече от достатъчни за овладяване на базисните управленски умения. Това не стана. Нещо повече, въпросните нови лица проявиха нелицеприятни качества, които още повече обезверяват хората, че нещо в България  може да се промени.

-    Мнозина виждат в късното освестяване на главния прокурор Иван Гешев единствена възможност да се разбуни престъпното блато, както се казва „с по-малкото зло, срещу по-голямото“. Можеше ли Гешев да се еманципира на по-ранен етап и защо не го направи?

-    Проблемът с прокуратурата е част, макар и най-важната част от кризата в правосъдната ни система. Той е и институционален, заложен в Конституцията от 1990 г. и личностен. Какво е казал и направил даден главен прокурор, има второстепенно значение. За нас, като граждани, най-важното е, че този орган сме  институционализирали ние, както и лицето, което сме  назначили да носи отговорността отгоре.
    
-    Няма конституционно мнозинство, липсва воля за промяна (видно от последните записи на Василев), а хроничните слабости в съдебната система позволяват политическо вмешателство. В същото време това е начинът да се отпуши държавата и нейните институции. Изглежда безнадежден роман на абсурда?!

-    Воля за промяна има, но все още не е подплатена от закона с необходимия електорален ресурс. Няма достатъчно ясно парламентарно мнозинство, но обществената нетърпимост все  повече  принуждава политиците да се съобразяват с нея. Това е причината да виждаме склонност към промени в политическите позиции у партиите, за които се счита, че са контролирани от Задкулисието.  Независимо от това,  като очакван резултат от хаотичните обществени процеси в последно  време, се появява прозорец за възможности в закона , а вероятно и в Конституцията. Оттам очаквам да тръгнат и други положителни промени в други сфери на държавността. Затова е  необходимо да има правителство, дори с цената на временни политически щети за партии и лидери. Експертно, а не политическо правителство, защото зад императива да има правителство, стои още по-важният императив да има Парламент, който да извърши въпросните промени. Ако има правителство, ще има Парламент, а оттам и шансът да бъдат приети  законите и евентуално и промените в Конституцията, които най-после да  позволят функционирането на нормална държава. Да, силите, които не искат дълбоки промени, се опитват да отметнат само повърхностния проблем. Но това  е измама. Ако не се направят останалите институционални промени, животът ще продължи постарому, но нямаме шанс да продължим без правителство.

-    Твърди се ,че убийството на Къро е заради факта, че през месец март е станал гарант по сделка. Въпреки това, може ли да има връзка между престъплението и процесите у нас?

-    Нямам познания за криминалния свят, макар у нас поради споменатата по-горе роля, политиката и престъпността да се припокриват до някаква  степен. Ако имаме нормално действащи институции, а ние в  момента ги нямаме, то такива въпроси просто няма да възникват.

-    Народът вярва, че когато нещата тръгнат много зле, все отнякъде просветва. Като прибавим правилото за натрупването на количеството и преминаването му в ново качество, виждате ли поне малко оттласкване от това дъно?

-     Аз съм убеден, че България ще се върне в нормалната посока и ще надмогнем днешната криза. Бойко Борисов би трябвало да бъде осъден, ако имаме нормална  прокуратура и нормално обосновано обвинение на базата на извършено престъпление. В момента такава прокуратура нямаме
 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.