"Това е един общоевропейски въпрос и може да се получи решение само с единно европейско действие", коментира бившият председател на Комисията по външна политика

"Алтернатива за Германия" и новата партия, която беше образувана от една нейна структура, се възползват демагогски от трудностите, които изпитва вътрешният пазар, пазарът на труда и икономиката на страната. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Димитър Гърдев, дипломат и бивш председател на Комисията по външна политика.

По думите му алтернативата на "Алтернатива за Германия" се е оказала в облаците: "Чисто и просто, това е един вид вътрешнополитическо говорене, което в трудни, кризисни моменти дава резултат. Не може да има алтернатива, при положение, че страната е една от водещите в един все пак глобален съюз като Европейски съюз. Такива тенденции, или по-скоро пожелания и чисто заиграване със страховете на хората са моменти. Но Германия вижда своето място в Европейски съюз. Заявен е курсът още от Ангела Меркел за водещо място, продължава да се спазва, макар и по-трудно да е", коментира Гърдев.

Според дипломата, когато са били големите вълни на миграция, "Алтернатива за Германия“ е белязала огромен ръст: "Когато държавата, изобщо Европейски съюз навлезе в СOVID мерките и мигрантските потоци бяха силно ограничени, се получи плато. И затова те са вързани, тези процеси. Проблемът за мигрантите в Германия е изключително сериозен, тъй като това е държавата, която имаше най-либерално отношение към тях, и огромната част през още 2015 г. бяха насочени точно към Германия. В един момент се отрече призива на Ангела Меркел "Елате, всички ще приемем“, и естествено, това породи и много сериозни вътрешнополитически критики към тази политика".

Димитър Гърдев отбеляза, че с миграцията и проблемът с мигрантите не е в състояние да се справи дори най-голямата европейска държава като Германия.

"Това е един общоевропейски въпрос и може да се получи решение само с единно европейско действие. Това важи много и за България и затова тези критики, които са отправени към България от страна на Австрия специално, конкретно за Шенген, са абсолютно неоснователни. Необходимо е общоевропейско споразумение. Аз смятам, че споразумението с Турция и Европейски съюз, което беше стартирано във Варна, в България, даде резултат. Видя се, че то е успешно, то трябва да бъде подновено", смята бившият председател на Комисията по външна политика.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.