"В показанията на Петя Банкова има пълни глупости", заяви бившият финансов министър във връзка с ареста на Лъчезар Ставрев
"Бях в кабинета си в Министерството на финансите и като целия български народ и ние празнувахме. Мисля, че в София и в цялата страна имаше фойерверки" - така съпредседателят на ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев отговори на въпрос в студиото на bTV къде е бил в нощта на ареста на Бойко Борисов.
Василев не говори в детайли за вечерта на 17 март 2022 г., като подчерта, че не е викан за разпит по този казус. На въпрос дали Кирил Петков е давал инструкции за ареста на Борисов, Василев посочи, че това са били указания, а не инструкции.
Попитан за коментар как би определил това, че някой празнува, докато негов политически опонент бива арестуван, Василев заяви: "Нека не влизаме в жълтини. Бих го коментирал, като пак кажа, че това беше момент, в който целия български народ празнуваше".
На въпрос дали отчита грешки при ареста на Борисов, който съдът определи като незаконен, той каза: "Има си МВР, има си процедури, те си се следват и предстои да се види в съда дали процедурите са следвани правилно и дали някъде има превишение на правомощия. Аз не мисля, че има. Доколкото знам това си беше акция на МВР, моята роля в това е никаква".
Василев добави, че досега не е намирал необходимост да се извини на Борисов и колегите му и не възнамерява да го направи.
За ареста на Лъчезар Ставрев
Относно задържането на сътрудника му Лъчезар Ставрев, съпредседателят на ПП-ДБ заяви, че "няма как някой да ви издаде устни разпореждания за нещо и вие да го направите".
"Обвинението срещу Лъчезар Ставрев - че е издавал разпореждания, които шефката на Митниците да изпълнява, е все едно парламентарният секретар да заповядва на председателя на парламента и той да изпълнява разпорежданията му".
Вчера от ПП публикуваха заповедта за арест, от която става ясно, че Ставрев е арестуван за 24 часа по Закона за МВР по разследване, ръководено от Софийската градска прокуратура. В нея се казва, че Ставрев "е превишил правата си и е издал устни разпореждания на ръководен орган от Агенция "Митници" да назначи и преназначи служители от агенцията".
"Нека не забравяме, че за тези показания г-жа Банкова се сети, след като шест месеца я държаха в ареста. Цялото това нещо е един голям фарс, опит на Борислав Сарафов за намеса в политиката, както и опит да прикрие всички неща, които излизат, че семейството му е получавало финанси от различни фирми, докато е бил главен прокурор".
Според Василев арестът на Ставрев е мотивиран от това, че санитарният кордон е сработил. Той отбеляза, че в предстоящите промени на Закона за съдебната власт е записано, че човек може да е "изпълняващ функциите" за не повече от шест месеца, което по думите му би означавало "Сарафов физически да бъде сменен съвсем скоро".
На въпрос дали би се отказал от депутатския си имунитет, ако му бъде поискан, той заяви, че няма от какво да се страхува. Според Василев обаче подобно искане би било направено в "много внимателно подбран политически момент".
За Ставрев той каза, че е бил съветник в кабинета му от 2022 г. По думите му това, което основно прави, е да организира програмата му заедно с Жана Токова. "Помага ми и с транспорта като нещатен сътрудник в момента, тоест не получава никаква заплата от парламента, а само от партията", добави бившият финансов министър.
Василев е категоричен, че в показанията на Банкова "има пълни глупости" и неща, които няма как да знае, защото най-малкото не били в правомощията ѝ: "В показанията на Петя Банкова пишеше, че министерствата на транспорта и финансите били правели поръчката за медицинските хеликоптери. Поръчката за тях се прави от здравното министерство по времето на Гълъб Донев, така че в тези показания има пълни глупости".
Според него сега прокуратурата действа както и по времето на Иван Гешев: "Когато столът на Гешев се разклати, той поиска имунитета на Борисов и се сети за Барселона. Виждате, че искания за имунитети, изтичания на показания - всичко това става в много внимателно подбрани политически моменти, което означава, че прокуратурата се използва като политически играч на терена, а не като това, което трябва да прави - да разследва."
По думите на Василев за отстраняването на Борислав Сарафов "ще направим мнозинство с всички партии, които подкрепят това и това няма нищо общо с управление, нищо общо с правителство".
Невъзможно е управление с "Възраждане". Ние винаги сме водили България към Европа с действия, а не с думи. Ние искаме България да бъде нормална европейска държава, член на Европейския съюз и да достигнем средноевропейските нива на благоденствие. "Възраждане" искат да ни вкарат в БРИКС, което е едно обединение на най-бедните държави в света, коментира Василев.
Ние от ПП разговор с ГЕРБ нямаме, ясно сме заявили, че разговори ще водим след подписване на декларацията за "санитарен кордон", обясни съпредседателят на "Продължаваме Промяната". Той добави, че коалиционният им партньор "Демократична България" (ДБ) може да говорят с ГЕРБ и ПП ще ги подкрепи в това им желание.
На въпрос, ако ДБ договорят приоритетите, залегнали в декларацията за "санитарния кордон" с ГЕРБ-СДС и те бъдат вписани в евентуално коалиционно споразумение, дали ПП ще го подпишат, Василев заяви, че "дяволът е в детайла".
Относно проектобюджета на държавата за следващата година Асен Василев коментира, че от разчетите е видно, че увеличението на пенсиите догодина се покрива напълно от текущите приходи на Националния осигурителен институт.
Опорката за пенсиите, че правят дупка в бюджета, току-що умря, посочи Василев. Основното увеличение на бюджета идва от заплащането на чиновниците - 36 % ръст на перо "Персонал", коментира той. Василев призова това увеличение да се прецизира и да бъде 10 %.
Шенген вдига икономическия ръст с 1 %. Ако това бъде отразено в макрорамката, това означава, че ще има 800 млн. лева повече приходи в хазната, добави Василев.