Покрай политическата криза се подхвърлят идеи за промяна на избирателната система. Разбира се, интересът на партиите и говорещите глави по ТВ не е към засилване ролята и влиянието на избирателите, а към улесняване на партиите в правенето на мнозинство и оттам правителство.

Затова и честото споменаване на т.нар. гръцки модел с даване на бонус на първата по резултат партия. Но такъв бонус допълнително обезсилва и без това доста ограниченото изборно право на българските граждани.

Има много по-добри изборни системи, които се използват по света, но няма как да се харесат на партийната върхушка, тъй като намаляват нейната възможност до предрешава избора и повишават ролята и силата на гласоподавателите за подредба на листите и окончателен избор.

Има и още по-развити системи, които освен изборно, предоставят и отзивно право, така че да можем преждевременно да прекратим мандата на некадърен или корумпиран (най-често и двете в едно) политик.

Има и мерки, за ограничаване броя на допустимите мандати на един политик на дадена изборна длъжност. Последното би спомогнало за проветряване на застоялия политически въздух в парламента и изпълнителната власт, замърсен освен от некадърност и корупция, също и от лична неприязън и лични взаимоотношения, трупани години наред и пречещи на разума и намирането на общо кратно в обществен интерес.

Даниеля Божинова

*заглавието е на Либерта

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.