ПП-ДБ не дават отговор на въпроса с кого биха управлявали, отчете още журналистът. "Доц. Киселова и доц. Мангъров са експерти, но това не помага особено на ретро облика на листите, които изглеждат като едно БСП от началото на прехода"
Мисля, че ще имаме две различни крила на ДПС в парламента. Такава прогноза направи пред БНР журналистът Емилия Милчева, след като станаха ясни водачите на листи на всички партии и коалиции, които ще участват на предстоящите предсрочни парламентарни избори.
Тя коментира обвиненията на Делян Пеевски към Ахмед Доган, че бяга от пряк двубой с него.
"Това е много добра тактика от страна на господин Пеевски. Да остави "новото начало" в лицето на кмета на Кърджали – Ерол Мюмюн, който кара своя първи мандат и който с цялостното си поведение и публични изяви до момента се противопоставя на сегашното управление на господин Хасан Азис, който е свързан с крилото на господин Доган. От една страна - нямаме лидерски сблъсък, но от друга - виждаме битка между автентичното ДПС и т.нар. "ново начало" на господин Пеевски.
Там ще видим борба между общинската администрация. В листите на Делян Пеевски са кметовете на Кърджали, Черноочене и Джебел. Общинските администрации, техните семейства и свързаните с тях бизнеси ще работят усилено за тези избори. От другата страна, имаме общините Момчилград, Крумовград и Кирково, които ще се противопоставят на фракцията на господин Пеевски. В крайна сметка ще видим една битка "моите общини по-добри ли са от твоите общини".
Тя коментира факта, че бившият вътрешен министър Калин Стоянов е водач на листа на "ДПС – Ново начало", консолидирано около Делян Пеевски.
"Мисля, че той по някое време е бил рекетиран от господин Пеевски. Но това ни показва и колко много хора биха искали да бъдат зависими от господин Пеевски, за да имат по-добра кариера".
Милчева анализира и включването в листите на "БСП – Обединена Левица" на имена като доц. Наталия Киселова, доц. Атанас Мангъров и Евгени Минчев, както и опасенията, че там пак са надделяли хората, които имат отношения с Делян Пеевски. Пред БНР Татяна Дончева дори посочи Драгомир Стойнев и Кирил Добрев като такива.
"За господин Кирил Добрев отдавна има много обосновани предположения. Неговият бизнес работи чудесно и с кръговете на ГЕРБ, и с кръговете на ДПС.
Доц. Наталия Киселова и доц. Атанас Мангъров са експерти в своята област, но това не помага особено на ретро облика на листите, които изглеждат като едно БСП от началото на прехода, но с пъти по-малко избиратели. Проблемът е, че БСП не може да поднесе автентични леви послания и политики".
Милчева анализира въпроса за потенциалните партньори на ГЕРБ след изборите.
"Знакът, който ГЕРБ дава, номинирайки кметове, всъщност е един доста позитивен сигнал към електората на партията. Не само защото се ползват с голяма подкрепа, но в известен смисъл са и символ на стабилността. Нямаме местни избори по няколко пъти в годината. Това е добра политическа тактика.
Господин Борисов обаче показва една доста голяма политическа всеядност, която не мисля, че би харесала на европейските партньори на ГЕРБ. Разтваряйки широко ветрилото, има и известна безпомощност, която струи от партията. Ако не успеят да съставят за пореден път правителство, това ще е доста лошо за техния политически имидж и репутация".
Тя анализира листите на ПП-ДБ и възможността с тях да си върнат част от гласоподаватели.
"Като цяло, листите не предлагат нещо кой знае колко ново. Единственото ново е, че в техния опит за публично говорене се промъква едно обръщане към младите хора. Но не чуваме отговора на най-важния въпрос: "С кого бихте управлявали". Колкото по-рано изяснят на избирателите този факт, толкова по-добре".