Правила за подкрепа на международни, национални и регионални научни събития, майсторски класове и научноприложни проекти, провеждани на територията на Община Бургас, прие местният парламент

Освен условията и критериите за предоставяне на финансови средства от общинския бюджет за реализиране на форуми и майсторски, с тях ще се определя и редът за присъждане на награда "Млад учен на годината“.

Тя се дава на млад български учен за изследвания в областта на науката, извършени от него (самостоятелно или в съавторство), в България (или частично в чужбина). Наградата е индивидуална и се присъжда само на един участник в конкурса. Наградата се състои от грамота и парична сума съответно: 3000 лева за първо място, 2000 лева за второ място и 1000 лева за трето място. 

"Целта е да се създадат правила, по които могат да се инициират и подкрепят 3 основни параграфа – научни форуми, майсторски класове и научно-приложни  проекти, ориентирани изцяло към младите научни работници. Поне 30% от екипите, които ще работят, трябва да бъдат съставени от студенти. Предложението, което сме направили, е съгласувано с ръководството на трите ВУЗ-а в Бургас", посочи проф. Сотир Сотиров, председател на Постоянната комисия по наука, иновации и оперативни програми.

"Бургас ще бъде новатор в тази посока, защото, доколкото ми е известно, в друг град няма подобна инициатива", заяви председателят на Общинския съвет проф. Севдалина Турманова.

Предложението беше прието с единодушие от 48 гласа "за", а пълните правила са налични на страницата на Общинския съвет.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.