Другите два мобилни оператора засега не са предприели промяна

Vivacom вдигна едностранно услугите си с 2 лв. Клиентите на мобилния оператор получават SMS-и за промяната със следното съдържание: „

Уважаеми клиенти, поради ръста на инфлацията за 2022 г.  и на основание общите условия на Vivacom, цената на месечния абонамент ще бъде увеличена с до 2 лв. с ДДС за всяка основна и допълнителна услуга. Промяната ще бъде отразена в месечните сметки, издадени през м. февруари 2023 г“. Засега другите два мобилни оператора не са предприели промяна за увеличаване на такси и услуги. 

„Оставената възможност на мобилните оператори да индексират всяка година месечните такси на абонаментните планове съобразно средногодишната инфлация за предходната година, без да е предвидена никаква възможност за ответна реакция от страна на потребителите, на практика поставя двете страни в неравни позиции“.  Това коментира Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“.

Тя уточни, че в общите условия на мобилните оператори фигурира клауза, която им дава такава възможност. Руменова отново поставя въпроса как са защитени правата на потребителите именно по линия на евентуалното наличие на неравноправни клаузи, каквато е например тази – мобилният оператор да има право веднъж годишно да променя условията на действащ договор и в същото време да не е оставена на потребителя никаква възможност да реагира, като например на това основание дори да прекрати договора, без да дължи неустойки?

Дамата, която е бивш дългогодишен ПР в Комисията за защита на потребителите пресмята, че ако един потребител има средно от един до три договора – за телефон, интернет и телевизия, то тогава и с по един лев да се вдигне всяка една от месечните сметки, може да се окаже дори непосилно за голяма част от клиентите.

Според нея този проблем може да бъде решен с отстраняването или коригирането на въпросната клауза, тъй като той произтича от несправедливите договорни практики. Премахването от пазара на подобни практики е в прерогативите на Комисията за защита на потребителите. „Надяваме се контролният орган да обърне внимание на тази клауза, да я разгледа за евентуално наличие на неравноправност, да оформи мотивите и да изпрати писма до дружествата с искане за нейното отстраняване или редактиране така, че да се постигне равновесие между правата и задълженията на двете страни. Дружествата ще имат 14-дневен срок да предприемат действия. Ако не го направят, КЗП има възможност за следваща стъпка – завеждането на колективен иск в съда за прогласяването на клаузата за недействителна. Това означава, че дори и да фигурира в общите условия, тя няма да поражда задължения и няма да носи правни последици за потребителите“, категорична е Руменова.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.