Надеждите за влияние в КС са пресилени, смята бившият вътрешен министър
Донякъде бяха нарушени правилата. Хората имат право да изразяват своето отношение към подобен избор. Много неща бяха казани. От доста години прави впечатление, че в ПГ на ГЕРБ не е имало никога изявени юристи.
Така бившият министър на МВР и адвокат Емануил Йорданов коментира в студиото на "Денят ON AIR" вчерашният протест пред НС за избора на новите конституционни съдии.
Според него политизирането е факт при такъв избор, но надеждите за влияние в КС са пресилени.
"За да може един човек да повлияе на такъв сериозен орган като КС, той би трябвало да има много високи професионални качества. Трябва да умее да се аргументира, да разполага със сериозни познания в областта на правото. В случая, ако погледнем към г-жа Атанасова, всички коментират това как юридическият ѝ стаж се ограничава в четири години като юрист-консулт на две болници и останалото е народен представител. По закон стажът на народен представител се приравнява на юридически стаж. Той би могъл да бъде полезен, особено за човек, който отива в КС, но не би могъл да замени това, което дава ежедневното упражняване на професията", заяви Йорданов пред Bulgaria ON AIR.
Мотивите на президента, на опозицията и образуваното дело от КС гостът коментира така: "Споделям упрека, че не може да се определи 9-годишен срок за мандат на двамата новоизбрани за съдии. В Конституцията ясно е казано, че през 3 години съставът на КС се обновява. Смисълът му е именно на третата година от последния избор да има тази промяна, заложена първо в Конституцията, а след това и в Закона за КС".
По думите му твърде много се засилват твърденията за противоконституционност. Той не изключи някои от текстовете да паднат в Конституционния съд.
"Докато Гешев беше главен прокурор, не демонстрираше крайно уважение към закона. Той се определи като инструмент на Господа. Всички видяха, че след напускането на Съдебната палата от негова страна той потъна в политическо небитие. Днес никой не се интересува от него. Сарафов няма достатъчно време, за да направи нещо кой знае какво. Помним, че той беше един от най-близките заместници на Гешев. Трудно е с тази биография да отскочиш в страни ", смята бившият министър на МВР.
Най-доброто на последното изменение на Конституцията е, че показва разликата между съд и прокуратура, подчерта Йорданов.
"Прокуратурата не е съд, не може да бъде господар на целия наказателен процес", добави той.